Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ürdün’den Filistinlilerin Batı Şeria’dan göçe zorlanmasıyla ilgili uyarı

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinlilerin göçe zorlanmasını “savaş ilanı” olarak göreceklerini açıkladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinlilerin göçe zorlanmasını “savaş ilanı” olarak göreceklerini açıkladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi, Ürdün Temsilciler Meclisinin olağanüstü oturumunda yaptığı konuşmada, işgal rejiminin Gazze’ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi için çalıştıklarını belirterek, “Tüm dünyaya Gazze’de yaşananların göz ardı edilemeyeceğini söylüyoruz.” dedi.

İşgal rejiminin saldırılarınıı “toplu cezalandırma” olarak gördüklerini söyleyen Safedi, “Bu savaşın hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Bu, uluslararası hukuka, uluslararası insancıl hukuka ve Cenevre Sözleşmelerine göre bir savaş suçudur.” açıklamasını yaptı.

Filistinlilerin göçe zorlanmasının ve bu yönde bir girişimin Ürdün’ün kırmızı çizgisi olduğunu kaydeden Safedi, “Bütün gücümüzle buna karşı çıkacağız. Bu, başta Cenevre Sözleşmesi olmak üzere uluslararası hukukun ihlalidir. Hiçbir göçe zorlama girişimini kabul etmeyeceğiz. Filistinlileri Batı Şeria’dan göçe zorlamaya yönelik herhangi bir girişim, Ürdün tarafından savaş ilanı olarak görülecektir.” diye belirtti.

Safedi, işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin göçe zorlanmasının, “Ürdün’ün ulusal güvenliğine, devletine ve halkına yönelik bir tehdit” teşkil edeceğini sözlerine ekledi. (İLKHA)

Filistin halkının haklarını elde etmesi gerektiğini belirten Ürdünlü Bakan, Filistinliler güvende olmadığı müddetçe bölgede kimsenin güvende olamayacağını, Filistinlilere yönelik çifte standart uygulanmaması gerektiğini dile getirdi.