Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DTSO’da “Diyarbakır’ın Geleceğinde Jeotermalin Yeri Konferansı” düzenlendi

Diyarbakır’ın geleceğinde Jeotermalin yeri konferansı yapıldı. Konferansta jeotermal enerji kaynaklarının bölgedeki potansiyeli, Diyarbakır’a katkısı, kullanım alanları ve işletme türleri üzerinde duruldu.

Diyarbakır’ın geleceğinde Jeotermalin yeri

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Derneği,  TMMOB Jeoloji Mühendisler Odası ve Dicle Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Konferansa  DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Başkanı Nevin İl,  TMMOB JMO Diyarbakır Şube Başkanı Dicle Barç, DİMAD Başkanı Fahrettin Çağdaş, Prof. Dr. Alper Baba, Dr. Aydın Çiçek, Fahri Profesör Orhan Mertoğlu, STK temsilcileri ve iş insanları katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan JMO Başkanı Barc şunları söyledi: “Tektonik bakımdan hareketli, aktif deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemiz jeotermal kaynaklar bakımından da oldukça zengindir. Ülkeler, bölgeler veya kentler için yaşamsal bir kaynak veya varlığa sahip olmak tarih boyunca her zaman önemli olmuştur. Bunların iyi korunması, kamu yararı çerçevesinde işletilmesi, bu kaynak veya varlıkların yarattığı artı değerler ile ülkelerin veya kentlerin gelişmesine ve zenginleşmesine vesile olmaktadır.

Bu kaynaklardan biri olan “Jeotermal Enerji”, yenilenebilir öz kaynak oluşturmasının yanı sıra, çok amaçlı kullanımı, temiz, çevre dostu ve ekonomik olması gibi önemli avantajlar sunmaktadır.

Antik çağda banyo, ısınma ve pişirme amaçlı olarak kullanılmaya başlanmış olan jeotermal kaynaklar bugün, elektrik enerjisi üretiminde, merkezi ısıtma ve soğutmada, seralarda, termal turizmde kaplıcalarda, kültür balıkçılığında ve mineraller içeren içme suyu üretimi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Dünya genelinde artan enerji talebi, ülkeleri alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmekte ve dolayısıyla bu tür kaynaklardan kapsamlı bir biçimde yararlanma yollarını araştırmaya ve kaynakları verimli kullanmaya zorunlu kılmaktadır.

Enerji üretiminin tüketimi karşılamadaki payının sürekli azaldığı ülkemizde de, enerji arzında giderek artan dışa bağımlılık nedeniyle ve yenilenebilir enerji kullanımı bilincinin gelişmesiyle jeotermal enerjiye olan ilgi artmakta ve bu konuda yapılan bilimsel ve teknik araştırmalar ivme kazanmaktadır.  Ülkemizin enerji ihtiyacına önemli oranda katkı sağlayacak bu tür araştırma ve çalışmaların, jeotermal enerji potansiyelimizi daha iyi belirlememiz açısından ne kadar gerekli ve önemli olduğunu göstermektedir.

Bizler de, Jeotermal Enerji  Kaynakları ve Doğal Mineralli Sular konusunda yapılan araştırmaları ve bu konuda gelişmekte olan teknolojik bilgileri paylaşmak, yaşanan sorunları tartışmak, çözüm önerileri getirmek amacı ile düzenlediğimiz bu etkinliğimiz ile bölgemizin ve Diyarbakır’ın jeotermal alanlarının potansiyeli, kentin sahip olduğu jeotermal kaynaklardan etkin bir şekilde yararlanılması, üretimin geliştirilerek istihdamın artırılması ve kentin ekonomisinin geliştirilebilmesine katkı sunmasını hedeflemekteyiz.”

Daha sonra konuşan DTSO Başkanı Kaya, Jeotermalin enerji üretimde en önemli girdilerden birini oluşturduğunu ifade etti. Kaya, enerji üretiminde barajlarda ve petrolde üretilen enerjinin sınırlılığına dikkat çekerek,  Diyarbakır’da toprakların yüzde 60’ının sulanabilir olduğunu ve yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal ile 12 ay sürdürülebilir enerji imkanına sahip olduğunu söyledi.

Konferansta İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Alper Baba Jeotermal kaynaklarının önemi ve bölgeye katkısı üzerine bir sunum yaptı.

Bağlar, Karacadağ, Sur, Çınar ve Bismil (Diyarbakır) arasındaki alanın Jeotermal enerji potansiyeli üzerine ise MTA Genel Müdürlüğü Enerji Hammadde Etüt ve Arama Dairesi Başkanlığı/Güneydoğu Anadolu Jeotermal Enerji Projesi Başkanı Dr. Aydın Çiçek sunum yaptı.

Türkiye Jeotermal Enerji Derneği Başkanı Fahri Profesör Orhan Mertoğlu da “Jeotermalin entegre olarak değerlendirmesinde yatırım ve işletmeler” konusunda katılımcıları bilgilendirdi.