Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gazze’de 2 bin 778 kişi şehit oldu 10 bin 500 konut tahrip edildi

İşgalci siyonist rejimin Gazze Şeridi’ne yönelik vahşi bombardımanında 2 bin 778 Filistinli şehit olurken 10 bin 500 konutu tamamen yıktı veya büyük oranda tahrip etti.

İşgalci siyonist rejimin Gazze

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgalin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında şehit sayısının 2 bin 778’e, yaralı sayısının da 10 bine yaklaştığını duyurdu.

Açıklamada, son 24 saatte 254 Filistinlinin şehit olduğu, 562 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Şehitlerin yüzde 64’ünün kadın ve çocuk olduğun belirtilen açıklamada, bu sayının çocuklarda 853, kadınlarda ise 936 olduğu kaydedildi.

Saldırılarda aynı zamanda doktorlar, sağlık görevlileri, hemşirelerin de aralarında olduğu 37 sağlık personeli ve 126 eğitim personeli katledildi.

Açıklamada, bu kadar kısa sürede yaşanan çok sayıdaki katliamın, işgalin vahşetinin ve suçunun boyutunu gösterdiğine dikkat çekilerek, savunmasız, masum insanlara yönelik bu katliamlar karşısında uluslararası toplumun ise sessiz kaldığı vurgulandı.

Yıkımın boyutu eşi benzeri görülmemiş

Öte yandan Gazze Şeridi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Cevad el- Ağa ise Lübnan merkezi Meyadin TV kanalına yaptığı açıklamada, mevcut yıkımın boyutunun 2008’den bu yana tüm işgal saldırılarını aştığını söyledi.

Gazze Şeridi’nde birçok mahallenin tamamen yıkıldığını anlatan el-Ağa, 10 bin 500 konutun tamamen veya kısmen yıkıldığını bildirdi.

Gazze’deki hükümet ise işgalin 3 bin 731 konutu tamamen yıktığını, yaklaşık 10 bin konutun kısmen hasar gördüğünü, bunların 7 bin 100’ünün oturulamaz hale geldiğini kaydetti.

İşgalin saldırganlığı okulları da etkiledi; 18 okul ağır hasar nedeniyle hizmet dışı kalırken, 150 okul da çeşitli derecelerde hasar gördü. (İLKHA)