Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ YENİŞEHİR’DE KUTLANDI

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, Dünya Kadın Çiftçiler Günü vesilesiyle Üçkuyu Mahallesinde bulunan Eko Binada 40 kadın çiftçi ile bir araya gelerek kadın çiftçilerin yaşamlarını ve işlerini iyileştirmek için etkinlik düzenledi.

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, Dünya

Yenişehir Belediyesi’nin Üçkuyu Mahallesinde bulunan Eko Binada düzenlenen etkinliğe Diyarbakır Vali Yardımcısı Zerrin Çay Beşikci, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu katıldı.

Kadın Çiftçilerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci Yenişehir Belediyesinin Kırsal alanda kadın gücünün tarımsal üretim açısından önemini ve kıymetini bilmekte ve bu doğrultuda çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Dünya Kadın Çiftçiler Günü her yıl 15 Ekim’de kutlanan ve dünya genelindeki kadın çiftçilerin katkılarını ve sorunlarını vurgulayan önemli bir etkinlik olduğunu belirten Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, “ Bizim bugün burada bulunma amacımız da bu zaten. Kadınların tarım işkollarında ne kadar büyük bir rol oynadığını hatırlamak ve onların yaşadığı zorluklara dikkat çekmek amacıyla bir aradayız. Kadınlar, dünya nüfusunu beslemede ve gıda üretiminde önemli bir rol oynar. Tarım sektöründe, toprak işleme, ekip biçme, hayvancılık, gıda üretimi ve daha pek çok alanda kadın çiftçilerin katkıları büyük ve vazgeçilmezdir. Ancak, birçok kadın çiftçi düşük gelir, erişim eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.”

Kadın çiftçilerin toprak sahipliği, finansmana erişim, eğitim ve teknolojiye erişim gibi alanlarda daha fazla desteklenmesi gerektiğini de anlatan Başkan Beşikci, “Bizde bu konuda imkanlarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu hem kadın çiftçilerin daha iyi yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlar hem de gıda üretimi ve tarım sektörünün daha sürdürülebilir ve verimli hale gelmesine katkıda bulunur. Kadın çiftçilerin katkılarını takdir etmek ve daha iyi bir gelecek için çalışmak hepimizin görevidir” dedi.