Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Barosu’ndan “İnsancıl Hukukun Gereğini Yapın!” çağrısı

Diyarbakır Barosu, “İnsancıl Hukukun Gereğini Yapın!” başlıklı yazısıyla Filistin ve Suriye’de süren çatışmalara dikkat çekerek, “Başta uluslararası toplum olmak üzere, devletlerin ve tüm insanlığın; amasız ve fakatsız savaşlara hayır deme sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi gereken günlerden geçmekteyiz.” İfadelerine yer verdi.

Diyarbakır Barosu, “İnsancıl Hukukun

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklama şöyle: “Başta uluslararası toplum olmak üzere, devletlerin ve tüm insanlığın; amasız ve fakatsız savaşlara hayır deme sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi gereken günlerden geçmekteyiz.

Savaşın, çatışmanın ve şiddetin sebep olduğu tahribatı fazlasıyla tecrübe etmiş bir ülkede yaşıyor olmakla; herkesi savaşa, çatışmaya ve şiddete karşı barışı, yani yaşamı savunmaya davet ediyoruz.

Gazze’de, Suriye’nin Kuzeyinde (Rojava) ve dünyanın birçok yerinde yaşanan çatışmaların, saldırıların ve operasyonların insancıl hukukun gereği olarak durdurulması çağrısında bulunuyoruz. Bu tür askeri müdahalelerin, dünyanın her yerinde sorunları çözmediği gibi daha da derinleştirdiğine yıllardır tanıklık etmeyiz. Her savaş her çatışma ve her müdahale beraberinde ölüm, göç ve yıkım getirmektedir.

Uluslararası toplumun, insancıl hukukun gereği olarak sivil insanların korunması ve yine temel amacına uygun olarak dünyada ve toplumlar arasında barış ve güvenliği sağlama konularında gerekli adımları derhal atmalıdır.

Ülkemizde başta Kürt meselesi olmak üzere toplumsal sorunların çözümünün diyalog, müzakere ve demokrasiden geçtiğine inanmaktayız. Kürtlerin yoğun yaşadığı Suriye’nin Kuzeyindeki alanlara yönelik askeri operasyonları halklar arasındaki barış açısından kaygıyla karşılıyor, sorunların barışçıl çözümünü savunuyoruz.”