Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Afganistan İslam Emirliği’nin görüşüleceği “Moskova Formatı” bugün toplanacak

2018 yılından bu yana Rusya’nın başkenti Moskova’nın ev sahipliğinde düzenlenen ve Afganistan meselesine ilişkin çözüm önerilerinin tartışıldığı” Moskova Formatı” bugün gerçekleştirilecek.

2018 yılından bu yana

“Moskova Formatı”nda, Afganistan’ın mevcut durumu, uzlaşma, güvenlik dâhil olmak üzere birçok konu, katılımcı bölge ülkeleri tarafından görüşülecek.

Afganistan İslam Emirliği Dışişleri Bakanı Mevlevi Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet de Rusya Federasyonu’nun resmi daveti üzerine Moskova’ya gitti.

Bakan Muttaki, Tataristan Cumhuriyetinin başkenti Kazan’da yapılacak olan Moskova Formatı’na katılacak.

2 gün Moskova’da kalarak çeşitli temaslar gerçekleştirecek olan Muttaki, daha sonra Kazan’a hareket edecek.

Moskova Formatı

Moskova Formatı, 2018 yılından bu yana Rusya’nın başkenti Moskova’nın ev sahipliğinde düzenlenen ve Afganistan meselesine ilişkin çözüm önerilerinin tartışıldığı bir toplantı niteliği taşıyor.

Sonuncusu Kasım 2022 yılında yapılan toplantıya; Rusya, Çin, Pakistan, İran, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Hindistan temsilcileri katılmıştı.

Rusya’nın girişimleriyle kurulan ve danışma niteliği taşıyan Moskova Formatı’nın 2021 yılındaki toplantısına Afganistan İslam Emirliği Başbakan Yardımcısı Molla Abdusselam Hanefi başkanlığındaki heyet de katılmıştı.

16 Kasım 2022 tarihli son toplantıya Türkiye, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan da gözlemci devlet statüsünde katılırken İslam Emirliği bu toplantıya davet edilmemişti.

Yeni Afganistan hükümetinin tanınması konusunun da ele alınacağı beklenen Moskova Formatı, iktisadi bakımdan, Afganistan’ın ulusal rezervlerinin serbest bırakılmasını savunuyor. Toplantılarda, insani yardımların ve kalkınma projelerinin Afgan halkı açısından taşıdığı öneme vurgu yapılıyor. (İLKHA)