Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yağlık ayçiçeği demonstrasyon sonuçları açıklandı

Yağlık ayçiçeği demonstrasyonu sonuçlarının açıklandığını belirten Çukobirlik Batman Şube Başkanı Erkan Kağba, çiftçilere ayçiçeği ekimine yönelmelerini istedi.

Yağlık ayçiçeği demonstrasyonu sonuçlarının

Çukobirlik Pamuk, Yerfıstığı, Yağlı Tohumlar Dicle Tarım Satış Kooperatifi Batman Şube Başkanı Erkan Kağba, yaptığı yazılı açıklamada, yağlık ayçiçeği demonstrasyonu sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Batman Valisi Ekrem Canalp’ın talimatlarıyla 2023 yılında yağlık ayçiçeği çalıştayının yapıldığını anımsatan Kağba, “Yağlık ayçiçeği üretimi için yapılan çalıştayda planlanan demonstrasyon ekimi buğday hasadından sora ikinci ürün olarak 75 dekar yağlık ayçiçeği ekimi Kocalar köyünde yapılmış olup dekar başına verimliliği 220 kilogramdır. 75 dekar ekili alandan totalde 16 bin 500 kilogram verim elde edilmiş olup 257 bin 400 TL bir kazanç elde edilmiştir. Yüzde 75 tohum hibesi ile ekimi yapılan yağlık ayçiçeğinin karlılığı yüzde 45 oranındadır.” dedi.

Yağlık ayçiçeği 2023 yılın ton ön alım fiyatının da 13 bin TL artı KDV olarak belirlendiğini aktaran Kağba, şöyle devam etti:

“Batman ilimizde ekilen buğday-arpa-mercimek gibi birincil ürünlerden sonra ikinci ürün olarak gönül rahatlığıyla tüm çiftçilerimizin yağlık ayçiçeği ekimine yönelmesini beklemekteyiz. Bölgesel iklim koşullarımıza uygun olan ve beklenen verimliğinin yüksek olması tüm çiftçilerimizin ikinci ürün olarak yağlık ayçiçeğine yönelmesini bekliyoruz. Biz ÇUKOBİRLİK olarak ekimi yapılacak yağlık ayçiçeğinin alımını yapacağız.” (İLKHA)