Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siyonist işgal rejiminin saldırıları altın fiyatlarını nasıl etkiledi?

Siyonist işgal rejiminin Gazze’ye

Siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik saldırıları ve ABD savaş gemisinin Filistin limanına gelmesinden dolayı altın fiyatlarının bir kez daha yükselişe geçtiğini belirten kuyumcular, sıkıntıların sürmesi halinde altın fiyatlarının yükseleceği öngörüsünde bulundu.

Altın fiyatlarında yaşanan artışın sebebinin işgal rejiminin saldırılarından kaynaklandığını ifade eden Batman’daki kuyumcu esnafı Eyüp Başaran, Batılı güçlerin savaşa dahil olmasının bu sıkıntıyı daha da körüklediğini belirtti.

Eyüp Başaran

Başaran, “Örneğin bundan önce Ukrayna savaşında da altın fiyatlarında yükselmelere şahit olduk. Şimdi ise Amerika savaş uçağını bölgeye göndermesi, Rusya’nın Akdeniz’de söz sahibi olma çabaları bu artışları etkiliyor. Küresel çapta bir tehlike sezildiği dönemlerde güvenilir liman olarak tekrardan bütün dünya piyasaları altına dönüyor.” dedi.

“Altın fiyatlarını savaş seyri belirleyecek”

Doların yükselmesi de altın fiyatlarını etkilediğini dile getiren Başaran, “Çünkü altın uluslararası alışverişlerde dolar üzerinden değerlendiriliyor. Doların yükselmesiyle ons altında yükselme oldu. Son günlerde bir gram altında 50 liranın üzerinde bir artış oldu. Çeyrek altın ise iki gün önce 2 bin 750 liraya satılırken şu anda 2 bin 850 liraya satıyoruz. Bu artış daha da devam edecek mi bunu da önümüzdeki günlerde yaşanan savaş seyri belirleyecektir.” diye konuştu.

Ramazan Şebay

Bir diğer kuyumcu esnaf Ramazan Şebay ise altının son bir aydır baskı altında olduğunu savundu.

“Vatandaşlar akın akın altın almaya çalışıyor”

Yılbaşına doğru altın fiyatlarında bekledikleri artışın Gazze’ye yönelik saldırılar nedeniyle erken başladığını vurgulayan Şebay, şöyle devam etti:

“Ekim ayının sonlarında altında bir yükseliş bekliyorduk ama son birkaç gün önce yaşanan savaşı nedeniyle altında erken bir artış başlamış oldu. Bu da hemen piyasaya yansıdı. İnsanlar şu anda akın akın altın almaya çalışarak bu krizi fırsata çevirmeye çalışıyor. Altın halen beklenen rakamda değil. 15-20 gün içerisinde artış yönünde farklı rakamlar göreceğiz. Çünkü altın her zaman güvenilir liman olma özelliğini koruyor. Özellikle böyle kriz ve savaşlarda yine kendini ön plana atıyor.” (İLKHA)