Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ORAKLA ÇELTİK HASADI

Vali Su, Biçerdöverin Direksiyonuna geçti, Orakla çeltik hasadı yaptı.

Vali Su, Biçerdöverin Direksiyonuna

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, beraberinde Diyarbakır Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Çınar ilçe Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, Diyarbakır’ın tescillenmiş Karacadağ çeltiği hasadına katılarak, orakla çeltik hasadı yaptı….

VALİ SU BİÇERDÖVERİN DİREKSİYONUNA GEÇTİ

Çınar ilçesi Yarımkaş mahallesinde yetiştirilen tescilli Karacadağ Pirincinin hasadına katılan Vali Su, biçerdöver ve orakla çeltik hasadı yaptı.

DİYARBAKIR HUBUBAT ÜRETİMİNDE İL BEŞTE

Hasada, Diyarbakır Vali Yardımcısı/Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V. Abdullah Çiftçi ve Çınar Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü’nün de eşlik ettiği programda bir konuşma yapan Vali Ali İhsan Su, Diyarbakır’da tarım sektörünün önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın hububat üretiminde Türkiye’de ilk beşe girdiğini belirten Vali Su, Karacadağ’a özgü pirincin hasadını yaptıklarını ifade etti.

5 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Karacadağ pirincinin 1992 yılında tescillendiğini ve 2018 yılında coğrafi işaret aldığını anımsatan Vali Su, “Karacadağ pirincinin yaygınlaştırılması, geliştirilmesi için ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2021 yılında 96 ton, 2022 yılında 50 ton, bu yıl ise 169 ton çeltik tohumu üreticilere dağıttık. Bu yıl Karacadağ pirincinde 5 bin ton rekolte bekliyoruz” dedi.

VALİ SU MAHALLE SAKİNLERİNİN TALEPLERİNİ DİNLEDİ

Karacadağ pirincinin farklı bir aromaya sahip olduğunu ve bölgede sevilerek tüketildiğini dile getiren Vali Su, çiftçilere bundan sonrada desteklerini sürdüreceklerini aktardı.

Hasadın ardından Vali Ali İhsan Su, mahalle sakinleri ile bir araya gelerek taleplerini dinledi.