Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ERGANİ’DE BAĞ BOZUMU BAŞLADI

Ergani, Çermik, Eğil, çevre ilçeler  ve köylerinde bulunan üzüm bağlarında her yıl Eylül-Ekim ayında başlanan bağ bozumuna başlandı.

Ergani, Çermik, Eğil, çevre

ERGANİ’DE BAĞ BOZUMU BAŞLADI

 

Şire Üzümüyle meşhur olan Ergani ilçesi ve köylerindeki bağ sahipleri, bağbozumu hazırlıklarını tamamlayarak bağlara akın etmeye başladı.

 

Üzüm yetiştiriciliğiyle uğraşan çiftçiler, sonbaharın gelmesiyle köy ve mezralarda hummalı bir çalışma içerisine girerken, sonbahar rengini alan üzüm bağlarında ise buhar ve dumanlar yükselmeye başlıyor.

 

Üreticiler, sezonunun başlamasıyla birlikte bir yıl boyunca yetiştirdikleri üzümleri toplamak için sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bağın yolunu tutuyor.

Yoğun mesai harcayan köylüler, gün boyu toplanan üzümleri, sandıklara yerleştirildikten sonra, bağda yada köye getirip burada hazırlanan çardak altında geleneksel yöntemlerle pestil, cevizli sucuk, kesme, pekmez yapıyor. Mahzen adı verilen bölümde çuval içerisine konulan üzümler ezilerek suyu çıkarılıyor ve daha sonra büyük kazanlarda kaynatılarak elde edilen üzüm şiresinden pekmez, pestil, kesme ve cevizli sucuk elde ediliyor.

 

Yıllardır bu geleneğin devam ettiğine işaret eden köylüler, bağ bozumunun oldukça zahmetli bir iş olduğunu, ancak yıllardır devam eden bu geleneği sürdürmeye çalıştıklarını belirtti.

 

Ergani ‘de çiftçiler, artık bağların eskisi gibi ürün vermediğini, yine de gelenek haline gelmiş bağbozumunu, pekmez, cevizli sucuk ve pestil yapma geleneğini zor olmasına rağmen devam ettirmeye çalıştıklarını kaydetti.