Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakırlı Kore Gazisine Şeref Madalyası

Diyarbakır’da Güney Kore Büyükelçiliğince Kore Gazileri Onuruna Akşam Yemeği Programı Düzenlendi. Vali Ali İhsan Su, Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Lee Won-Ik tarafından kent merkezinde yaşayan gaziler ile gazi aileleri için bir otelde düzenlenen programa katıldı.

Diyarbakır’da Güney Kore Büyükelçiliğince

92 yaşındaki Diyarbakırlı Kore gazisi Şükrü Güzelses’e şeref madalyası verildi.

Diyarbakır’da Güney Kore Büyükelçiliğince Kore Gazileri Onuruna Akşam Yemeği Programı Düzenlendi
Vali Ali İhsan Su, Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Lee Won-Ik tarafından kent merkezinde yaşayan gaziler ile gazi aileleri için bir otelde düzenlenen programa katıldı.

Program, Kore şehit ve gazileri için saygı duruşunda bulunulması ve iki ülke marşlarının okunmasıyla başladı.
Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Proğram öncesi yaptığı konuşmada, Türkiye ile Güney Kore halkı arasında 70 yıl önce Kore Savaşı’yla birlikte bir dostluk köprüsü kurulduğunu söyledi.
Anadolu’dan giden Mehmetçiğin Kore halkının bağımsızlığı ve özgürlüğü için büyük mücadele verdiğini aktaran Su, “Orada şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Orada Kore halkıyla ve askerleriyle omuz omza mücadele verdiler. O günden başlayan bir dostluk ve kardeşlik bugünlere kadar gelişerek ve büyüyerek geldi.” dedi.


Türkiye ile Kore arasında ekonomik, sosyal, kültürel başta olmak üzere her alanda birçok iş birliğinin yürütüldüğünü belirten Su, bundan sonrada en güzel şekilde karşılıklı olarak bu işbirliğinin sürdürüleceğine inandıkları söyledi.

Büyükelçi Lee Won-Ik kadim bir tarihe sahip olan Diyarbakır’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.
Kore ile Türkiye’nin kan kardeşi olduğunu ve kendilerine gösterilen ilginin de bu kardeşlikten kaynaklandığını vurgulayan Lee Won-Ik, “İki ülkenin ilişkisi Türkiye’nin Kore savaşına katılması ve Kore gazilerinin gösterdiği fedakarlık temeli üzerinde sağlam bir şekilde oluşturulmuştur. Kore gazileri ve aileleriyle burada bir arada olmaktan onur duyuyorum”. dedi.

İki ülke arasındaki sosyal ve kültürel bağların yanı sıra ekonomik ilişkilerin de güçlü olduğuna dikkati çeken Lee Won-Ik, şunları kaydetti: “Uluslararası arenada iki ülke arasındaki ilişki sıkı bir durumda. Günümüzdeki Kore’nin bu kalkınmış hali Kore gazilerinin fedakarlığı olmazsa olmazdı. Kore hükümeti ve Kore halkı olarak buna her zaman minnettarız. 6 Şubat depreminde Kore Cumhurbaşkanından halkına kadar herkes Türkiye için bir şeyler yaptı. 70 yıl önce Türkiye Kore için ne yaptıysa biz de aynı şekilde vefa borcumuzu ödemek istedik.”
Konuşmaların ardından Lee Won-Ik, 92 yaşındaki Kore gazisi Şükrü Güzelses’e şeref madalyası takdim etti. Sağlık sorunları nedeniyle programa katılamayan Kore Savaşı gazisi Aziz Gönülalan’ı evinde ziyaret etti.