Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da Dicle Üniversitesinde Otizm ile ilgili Farkındalık Günü Etkinliği Düzenlendi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Çocuk Üniversitesi ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı işbirliğiyle 2 Nisan Tüm Dünyada Otizm Farkındalık Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Çocuk

Özel gereksinimli bireyler için farkındalık oluşturmak adına 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Aydın Polat, Dernek Temsilcileri, Akademisyenler, özel gereksinimli öğrenciler ve aileleri katıldı.

Otizmli çocuklarımızın farkına vararak onların sosyal hayatın içerisinde olmalarına destek sağlanması ve onlarla ilgili farkındalık oluşturulması gerektiğinin altını çizen Rektör Karakoç, tüm çocukların ve gençlerin yaşam içerisindeki değerlerinin önemini vurguladı. Sürekli bir özel eğitimle otizmli öğrencilerin başarılı olabileceğini kaydeden Rektör Karakoç, farkındalığın arttırılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Dicle Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatma Subaşı Turgut tarafından verilen seminerde otizmin tanımı yapıldı.

“Otizm, sosyal etkileşim, iletişim ve davranış alanlarında belirgin zorluklarla karakterize edilen nörogelişimsel bir bozukluktur. Otizm farkındalığı, toplumun otizm hakkında doğru bilgiye sahip olmasını ve otizmli bireylerin ihtiyaçlarına daha duyarlı bir şekilde yanıt vermesini sağlar” diyen Turgut, erken teşhisin otizmli bireylerde kurtarıcı olduğuna dikkat çekti. Turgut, “Erken teşhis ve tedavinin yaygınlaşması için çocuklarda davranışsal ve psikolojik özelliklerin fark edilmesi hayati önem taşımaktadır” diyerek, Otizmin tek tedavisinin ise eğitim olduğunu söyledi.

Kaynak: Dicle Üniversitesi