Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SANKİ BAHAR GELMİŞ GİBİ… KUŞLARIN BAHAR COŞKUSU

ÖZEL HABER RAMAZAN ÖZDEN – Geçen hafta sonunda başlayan sağanak yağmurlar dinip güneş çıkınca Hevsel Bahçeleri’nde insanın içini ısıtan görüntüler ortaya çıkmaya başladı.

ÖZEL HABER RAMAZAN ÖZDEN

 Diyarbakır’da yağışlardan sonra hava birden ısınınca, Hevsel Bahçeleri’nde yaşayan kuşlar yuvalarından çıkıp ağaç dallarındaki tomurcuk ve tohumlar ile çimenlerden beslenmeye başladı. Bu kuş türlerinden biri de ağaçların dallarındaki tohumlarla beslenen ağaç serçeleri oldu.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, tohumlarla kaplı bir ağacın dallarına dadanan ve tohumları koparıp yerken adeta kendinden geçen ağaç serçesinin fotoğraflarını çekmeyi başardı. Serçe beslenirken yakınlardaki bir başka ağaçta ise bahçelere kışı geçirmek üzere gelen İspinoz kuşunun görüntüsü ise göz kamaştırdı.

Ağaç serçeleri ve diğer kuş türleri, 5-10 yıl öncesine kadar, çok sayıda tarlayı birbirine bağlayan ve sınırı oluşturan ot, çalılık ve ağaçlarda yaşıyordu. Ancak son yıllarda mısır ekimi için çok sayıda tarla birleştirilince bu çalılıkların büyük bir bölümü ortadan kalktı. Kuşlar, Hevsel’in belli köşelerinde kalan az sayıda çalılık ve ağaçta yaşamlarını sürdürüyor.