Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Müteahhitlere 22 yıl hapis istendi!

Maraş merkezli depremde yıkılan ve 98 kişiye mezar olan Dündar Apartmanı’nın müteahhit ve arsa sahibi hakkında 22 yıl 6’şar ay hapis cezası istendi.

Maraş merkezli depremde yıkılan

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Şeyh Şamil Mahallesi’nde yıkılan Dündar Apartmanı’nda 98 kişi yaşamını yitirmişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Deprem Soruşturma Bürosu, Dündar Apartmanı’nın arsa sahibi Seydo Bozkaya ile tutuklu müteahhitler İlhami Dündar ve Sercan Erbey hakkındaki iddianamesini tamamladı.

22 YIL HAPİS

Savcılık, 3 sanık hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istedi. İddianame, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

RUHSATSIZ, PROJESİZ, KAÇAK

İddianamede yer alan bilirkişi raporunda şunlar kaydedildi:

-Binanın ruhsatsız, projesiz ve kaçak olarak inşa edilmesi, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, binanın denetimsiz olarak yapılmış olması nedeniyle yıkılmış olduğunun, bu yıkımda da binanın projesiz, ruhsatsız ve denetimsiz yapılması nedeniyle inşaata izin veren arsa sahibi ve inşaatı yapan müteahhidin sorumlu olduğu görüş ve kanaatine varılmıştır.

İNŞAATA ELVERİŞSİZ MALZEME

İddianamede, binanın inşasıyla ilgili tespit edilen ihmallere de yer verildi. Bu ihmallere ilişkin iddianamenin değerlendirme ve sonuç kısmında şöyle denildi: Şüpheli İlhami Dündar ve Sercan Erbey’in bina yapmaya elverişsiz malzemeler kullanarak, projesiz, ruhsatsız ve denetimsiz bina yaparak insanların ikametlerine tahsis ettiği, Seydo Bozkaya’nın ise binanın yapılması için arsasını tahsis ettiği tespit edilmiştir.

Her ne kadar bu sonucun gerçekleşmesini istememiş olsalar da sonucu öngörmüş olmalarına rağmen eylemlerini gerçekleştirmişlerdir. Dolayısıyla sorumlu oldukları anlaşılan şüphelilerin ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma’ suçundan ayrı ayrı cezalandırılmaları kamu adına iddia ve talep olunur.