Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da gerçeği aratmayan sağlık tatbikatı!

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda; 8 etaptan oluşan tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikata 11 farklı kurum, 161 personel, 1 İnsansız hava aracı ve 34 aracın katıldı.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Tatbikata, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Jandarma Arama Kurtarma, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri, Özel Hastaneler, Diyarbakır Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ekipleri katıldı. Ekipler, Yerel Düzey Sağlık Çalışma Grubu Operasyon Planı saha tatbikatı gerçekleştirildi.

55 YARALI KURTARILDI

Tatbikata senaryo gereği, kentsel arama kurtarma, tren kazası, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) yaralanması ve Suda boğulma ihbarını alan ekipler gerçeğini aratmayacak şekilde tatbikat gerçekleştirdi. Acil müdahale ünitesi kurulumu ve işletilmesi, personel barınma alanlarının oluşturulması, mobil komuta aracının kullanımı ve haberleşme, afet alanında İl SAKOM’un (Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi) aktivasyonu ve işletilmesi gibi farklı senaryoların canlandırıldığı tatbikatta, 55 yaralı ekiplerin yoğun çalışması ile kurtarıldı.

DEPREM TATBİKATI

Tatbikatın kentsel arama kurtarma etabında, Diyarbakır ili Çınar İlçesi Bağacık Köyünde meydana gelen depremde çok sayıda vatandaş senaryo gereği enkaz altında kaldı. Deprem sonrası vatandaşların ihbarı sonrasında UMKE, AFAD, 112 Acil Sağlık ve Arama Kurtarma ekipleri bölgeye gönderildi. Ayrıca, jandarma ekipleri de bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Enkaz altında kalan vatandaşların çeşitli yerlerinden yaralanması çerçevesinde ekipler yoğun bir şekilde bölgede çalışma başlattı. UMKE ekipleri enkaz altında bulunan yaralılara ulaşarak ilk müdahalelerini gerçekleştirirken, AFAD ekipleri de depremzedelerin enkaz altından kurtarılması için çalışma gerçekleştirdi. Enkazdan çıkarılan 21 yaralının olay yerine yakın güvenli noktada kurulan Acil Müdahale Ünitesinde müdahaleleri yapılarak stabilizasyonları sağlandıktan sonra hastanelere sevkleri sağlandı.

TATBİKAT GERÇEĞİ ARATMADI

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu ile İl Afet ve Acil Durum Müdürü İlami Çakmak tatbikatı alanda takip etti.