Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zekâtın tamamı tek bir şahsa verilir mi?

Fetva Kurulu, “Zekât olarak verilecek miktar fazlaysa Şafiî mezhebinin ‘eşit dağıtım’ ile ilgili görüşlerine tabi olmak daha evladır.” diye belirtti.

Fetva Kurulu, "Zekât olarak

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu “Zekâtın tamamı tek bir şahsa verilir mi?” sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

“Şafiî mezhebine göre zekâtın tamamını tek bir şahsa vermek caiz değildir. Sekiz sınıftan hangileri mevcutsa her gruptan en az üç kişiye dağıtılmalıdır (İbnü’n-Nakib, Umdetüs-Sâlik s.248). Malikî mezhebi, sınıflar arasında eşit dağıtımı zorunlu görmemekle birlikte bunun müstehap olduğunu söyler. Hanefilere göre ise tek bir şahsa zekâtın tamamı verilebilir (Karadâvî, Fıkhu’z-Zekât s.575).

Günümüzde, kendisine zekâtın verileceği sınıflardan köleler, kalbi İslam’a ısındırılacak olanlar ve zekât memurları neredeyse yok gibidir. Genellikle fakir, miskin, borçlu ve Allah yolunda olanlara öncelik verilmektedir. Dolayısıyla zekât olarak verilecek miktar fazlaysa Şafiî mezhebinin “eşit dağıtım” ile ilgili görüşlerine tabi olmak daha evladır. Ancak verilecek miktar az olursa veya bu sınıflardan birinin ihtiyacı daha fazlaysa sadece kendisi de tercih edilebilir.” (İLKHA)