Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Lahey’de Almanya’ya karşı açılan Gazze’de soykırım konulu davanın duruşması başladı

Uluslararası Adalet Divanı, Nikaragua’nın “Filistin’deki soykırıma kolaylık sağladığı” gerekçesiyle Almanya’ya karşı sunduğu geçici tedbir talebi üzerine duruşmalara başladı.

Uluslararası Adalet Divanı, Nikaragua'nın

Nikaragua tarafından sunulan geçici tedbir talebi Almanya’yı, işgal rejimine verdiği askeri ve siyasi destek yoluyla Gazze Şeridi’ndeki halka karşı “soykırım işlenmesini kolaylaştırmakla” suçluyor.

Uluslararası mahkemenin bulunduğu Barış Sarayı’ndaki halka açık duruşmada açılış konuşmasını yapan Nikaragua’nın Lahey Büyükelçisi Carlos Jose Arguello Gomez, Gazze’de çok ciddi insan hakları ihlalleri yaşandığını vurguları.

Gomez, Almanya’nın işgal rejimine silah ve askeri malzeme de dahil her türlü desteğe devam ederek uluslararası hukuku ihlal ettiğine dikkat çekti.

Uluslararası sözleşmelere göre soykırımı önleme yükümlülüğünün, soykırımın işlendiği farkına varıldığında başladığını belirten Gomez, Almanya’nın, Filistin halkına yönelik ciddi soykırım suçu işlendiğinin bilincinde olduğunu kaydetti.

Uluslararası Adalet Divanı’nın 26 Ocak’ta işgal rejiminin soykırımı önlemesi yönündeki kararının ardından Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın ( UNRWA) finansmanını kestiğini hatırlatan Gomez, Berlin yönetiminin bu tutumuyla Gazze’deki felaketi derinleştirerek “soykırımın işlenmesini kolaylaştırdığını” bildirdi.

Gomez, mahkemeye, Almanya’nın işgale silahlar dahil her türlü desteği sağlamayı durdurması için geçici tedbirler uygulaması çağrısında bulundu ve bu tedbirlerin alınmasının Gazze’deki yüz binlerce insanın yaşamının korunması için gerekli ve acil olduğunu vurguladı.

Duruşmanın yarınki bölümünde ise Almanya, hakkındaki iddialara yanıt verecek. (İLKHA)