Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gazze’de yaşanan katliam ve soykırım bayramın buruk geçmesine neden oluyor

Gazze’de yaşanan soykırım nedeniyle bayrama hüzünlü girdiklerini belirten vatandaşlar, “Bizim için güzel bir bayram olsa da Gazze’dekiler bombalar altında. Bayram namazını bile bombaların altında kılıyorlar ve bayramı bombaların altında geçiriyorlar” diyerek Gazze’de yaşanan vahşete dikkat çektiler.

Gazze'de yaşanan soykırım nedeniyle

Tüm İslam aleminde olduğu gibi Türkiye’de de mübarek Ramazan Bayramı, coşkuyla idrak ediliyor.

Malatya’da bayram namazının ardından vatandaşlar, ilk olarak mezarlıkları, ardından akraba ve komşularını ziyaret etti.

İLKHA muhabirine konuşan vatandaşlar, bayramların bayram gibi yaşanmasını ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini dile getirdiler.

“Bayrama ulaştığımız için çok mutluyum”

Camiye gelerek bayram namazını kıldığını söyleyen Furkan Salih Aydemir, “Bugün Ramazan Bayramı. Bayrama ulaştığımız için çok mutluyum ve çok sevinçliyim. Bayram namazını kıldık. Şimdi de gidip akrabalarımı ziyaret edeceğim, büyüklerin elini öpeceğim ve şeker toplayacağım.” dedi.

“Küskünlerin barışması gerekir”

Bayramların kardeşlik ve barış bayramları olduğunu ve bugünlerde küskünlerin barışması gerektiğini dile getiren Tilal Akel, “Hayırlısıyla Ramazan ayı bitti, orucumuzu tuttuk ve diğer ibadetlerimizi yaptık. Rabbim bizlerden kabul eylesin. Birazdan mezarlığa gidip anne-babımın kabrini ziyaret edeceğiz. Çocuklarım, torunlarım bize gelecek. İkramlarda bulunacağız ve çocuklara bayramlık vereceğiz” diye kaydetti.

“Bayramları bayram gibi yaşayıp gelecek nesillere aktarmamız lazım”

Vatandaşlardan Hikmet Bucak, “Bayram namazımızı kıldık şimdide mezarlığa gideceğiz. Büyüklerimizin ellerini öpeceğiz. Yine küçüklerimizle bayramlaşacağız. Onlara bayram harçlığı vereceğiz. Komşularla ve akrabalarla bayramlaşacağız. Bu dinimizin bir emridir. Bayramları tarihten bize geldiği gibi aynı şekilde yaşatmaya çalışacağız ve gelecek nesillere aktaracağız inşallah” diye konuştu.

Herkesin anne-babasıyla güzel bir bayram geçirmesi dileğinde bulunan Hamza Sekmen, “Tabii bu bayram geçen seneki bayrama göre biraz daha iyi. Geçen sene depreme denk geldiği için biraz sıkıntılı geçti. Bu sene Ramazan ayı dolu dolu geçti. Teravihlerimizi kıldık. Diğer ibadetlerimizi yaptık. Şimdiden dört gözle gelecek yılın Ramazan ayını bekliyoruz. Rabbim bizlere gelecek Ramazan aylarına yetişmeyi nasip etsin inşallah. Rabbim; Filistin’deki, Gazze’deki kardeşlerimize yardım etsin. Biz burada aç değiliz, dışarıda değiliz. Ama onlar orada aç ve dışarıdadır. Zulüm altındalar. Rabbim yardımcıları olsun” dedi.

“Gazze’nin hüznü içerisindeyiz!

Bir güzel bayram sabahında hep birlikte bayram namazını eda ettiklerini belirten Ahmet Kalaycı, “Bütün İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. Gazze’deki durumun hüznü içerisindeyiz. Rabbim inşallah bir an önce onlara da huzur, güven, sağlık, mutluluk versin” dedi.

“Bugün bizim için güzel bir bayram sabahı ancak Gazze’dekiler bombalar altında”

Çocuklardan Hasan Kalaycı ise “Bugün bizim için güzel bir bayram sabahı ancak Gazze’dekiler bombalar altında. israil yüzünden bir yuva bulamıyorlar. Vefat edenler bir tabut bulunmadan kefensiz bir şekilde gömülüyorlar. Bayram namazını bile bombaların altında kılıyorlar. israil ne kadar Filistin’e zulüm etse de gün gelir devran döner. israile sesleniyorum; Türkiye yaptığınız zulmün karşılığını size verecek. Biz bayramda gezebiliriz, eğlenebiliriz, büyüklerimizin bayramını kutlayabiliriz ama onlar bırakın aile büyüklerini ziyaret etmeyi büyüklerin bir mezarları bile yok. Hepsi bombalama sonucu enkaz altında gömülü.” diyerek Gazze’de yaşanan soykırıma dikkat çekti. (İLKHA)