Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayram namazında eller Gazze’nin zaferi için duaya kalktı

Malatya İl Müftü Vekili Abdullah Bekiroğlu, Selahattin-i Eyyubi’nin Kudüs’ü fethetmeden önce ilk olarak halkı namaz ve Allah’ın emirleri konusunda duyarlı olmaya çaba sarf ettiğini söyledi.

Malatya İl Müftü Vekili

Tüm İslam ülkelerinde ve Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da halk bayram namazı için camilere ve konteyner kentlerdeki mescitlere akın etti.

Sevinç ve mutluluğun dorukta olduğu Kernek Karagözlüler Camii’nde bayram namazı öncesi ailenin ve namazın önemi hakkında bir konuşma yapan Malatya İl Müftü Vekili Abdullah Bekiroğlu, Selahattin-i Eyyubi’nin bunun şuuruyla Kudüs’ü fethetmeden önce ilk olarak halkı namaz ve Allah’ın emirleri konusunda duyarlı olmaya çaba sarf ettiğini söyledi.

Toplumun günahların ve haramların esiri haline geldiğine dikkat çeken Müftü Bekiroğlu, “Kendi toplumunu bu günahlardan ve haramlardan temizlenmediğin sürece sen Kudüs’ü özgürleştiremezsin. Bir ailede, bir toplumda namazsız fertler çoğunlukta ise o toplumun başka bir bela, musibet almasına gerek yok. İşte Selahaddin-i Eyyubi Kudüs’ü feth etmeden önce bunun şuuruyla toplumu namaza, Rabb’inin emirlerine yöneltmeye çaba sarf etti. Halkta bu bilinci oluşturduktan sonra Kudüs’ü fethetti.” dedi.

“İslam toplumunda aile bozulursa her şey bozulur”

Ailenin önemine de değinen Müftü Bekiroğlu, “İslam toplumunda aile bozulursa her şey bozulur. Bundan dolayı kıymetli kardeşlerim bütün her şeyin çekirdeği ailedir. Biz ailemiz ile birlikte varız. Müslüman toplumlar sağlam aileler, inançlı aileler ile birlikte ayakta durabilir. Eğer aile ifsat olursa o zaman hiçbir şeyi durduramayız. Adeta hem ülke hem memleket hem fertler perişan olur. O nedenle bugün toplumumuzda yaşanan sıkıntılar, gençlerimizin beklentileri aile mefhumunun bizim için ne kadar kıymetli, bizim için ne kadar önemli olduğunu ihsas ediyor. Aile bizim kutsalımızdır. Aileyi değiştirecek, bozacak her türlü fiiliyatın önünde durmamız lazım. Çünkü aile bozulursa artık hiçbir şeyin önünü alamayız” diye konuştu.

Müftü Bekiroğlu’nun konuşmasının ardından İmam Hatip Necmettin Ceylan, bayram namazını kıldırdı ve ardından hutbeyi okudu.

Okunan hutbenin ardından il protokolünün katılımıyla tekbir ve salavatlar eşliğinde bayramlaşmaya geçildi.

Bayramlaşmanın ardından açıklamada bulunan Vali Ersin Yazıcı, halkla bayramlaşmak için Kernek Karagözlüler Camii’ne geldiklerini, bayram namazını kıldıktan sonra ve il protokolünün katılımıyla bayramlaşmayı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Vali Yazıcı, “Rabbim başta Filistinli kardeşlerimiz olmak üzere bayramı bayram gibi bütün Müslümanların yaşamasını arzu ediyoruz. Malatya’da da hemşehrilerimiz depremden bir yıl sonraki ilk bayramını kutladılar. İnşallah bundan sonraki bayramlarımız daha güzel olacak. Başta Malatyalıların ve tüm İslam aleminin bayramını tebrik ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Samir Er ise tüm Müslümanların bayramının kutlayarak, bayramının dünyanın değişik yerlerinde zulüm altında inleyen tüm Müslümanların kurtuluşuna vesile olması temennisinde bulundu. (İLKHA)