Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ankara’da 13. geleneksel ümmet bayramlaşması yapıldı

Dünyanın farklı yerlerinden öğrenim görmek için Türkiye’ye gelen Müslüman öğrenciler “Geleneksel Ümmet Bayramlaşması” adı altında, bu yıl 13’üncü bayramlaşma programı gerçekleştirdi.

Dünyanın farklı yerlerinden öğrenim

Dünyanın farklı yerlerinden öğrenim görmek için Türkiye’ye gelen Müslüman öğrenciler “Geleneksel Ümmet Bayramlaşması” adı altında, bu yıl 13’üncü bayramlaşma programı gerçekleştirdi.

Ümmet coğrafyasının dört bir yanından Türkiye’ye okumak için gelen Müslüman öğrencilerle Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği organizasyonuyla 13. Geleneksel Ümmet Bayramlaşması programı bayramın birinci gününde Hacı Bayram Camii avlusunda yapıldı.

Program kapsamında dünyanın dört bir tarafından gelen misafir öğrenciler, Ankaralılarla bayramlaşma etkinliğinde bir araya geldi.

Salavat ve tekbirler yapılan bayramlaşma programı sonrası özelde Gazze’de, genelde de zulüm altındaki tüm coğrafyalara dualar edildi.

Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hanefi Sinan, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirdikleri etkinliğin amacının, yurt dışından gelen Müslüman öğrencilere aile ortamı sunmak olduğunu söyledi.

Misafir öğrencilere aile olduklarını belirten Sinan, “13’ncü Geleneksel Ümmet Bayramlaşmasını bu sene de Cenabı Hakkın lütfuyla Hacı Bayram Camiinde gerçekleştiriyoruz. Ankara’mızda yaklaşık 21 bin uluslararası öğrenci var. 186 farklı ülke ve bölgeden öğrencimiz doğal olarak da uzun seneler ailelerin yanına gidemiyorlar. Bayramlaşamıyorlar cenazeleri oluyor memleketlerine gidemiyorlar. Sıkıntıları oluyor memleketlerine gidemiyorlar. Hem ekonomik sorunlardan hem de mevcut eğitim öğretim süreçlerinde oldukları için doğal olarak onlara hem aile olmak hem de bayramlarda yalnız kalmamaları adına her sene düzenli olarak hem Kurban Bayramı’nda hem de Ramazan Bayramı’nda ümmet bayramlaşması yapıyoruz. Ramazan Bayramlarının ümmet bayramlaşmasını geleneksel olarak Hacı Bayram Veli himayesinde yapıyoruz. Çok bereketli geçiyor. Öğrencilerimiz ve tüm Hacı Bayram Cami cemaatiyle musafahalaştık ve bayramlaştık. Bundan sonraki süreçte ikramlarımız olacak. Öğrencilerimize hediyelerimiz olacak. Allah kabul etsin inşallah.” ifadelerine yer verdi. (İLKHA)