Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rusya ve Çin, Ay’da nükleer santral kuracak

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Yuri Borisov, Rusya ile Çin’in 2033-2035 yıllarında Ay’a nükleer güç santrali inşa etmeyi planladığını, Çin ile Ay’da ortak çalışmalar için anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Rusya Federal Uzay Ajansı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Yuri Borisov, Çin ile ortaklaşa planladıkları uzay projeleri ile ilgili olarak, “Çin ile birlikte Ay’da nükleer santral inşa etmeyi düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Borisov, Çin ile birlikte uzaya nükleer santral kurmayı planladıklarını belirterek, “2033-2035 yıllarında Çinli meslektaşlarımızla birlikte Ay yüzeyine bir nükleer enerji ünitesinin ulaştırılması ve kurulmasına yönelik bir projeyi değerlendiriyoruz.” dedi.

Borisov, radyasyon riskine karşı projenin robot teknolojileri kullanılarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyerek, nükleer tesisin kurulması için karşılarında teknolojik bir engel bulunmadığını kaydetti.

Uzayda yine de nükleer silahların bulunmaması gerektiğini söyleyen Borisov, “Uzay herkesin sahip olduğu bir barış alanı olmalıdır. Biz de Rusya olarak bu pozisyonu kararlı olarak savunacak ve meslektaşlarımızla uyum içinde olacağız.” diye belirtti.