Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversiteye kayıt yaptıran Diyarbakırlı gençlere 5 bin lira destek

Vali Ali İhsan Su:“Bu sene üniversite kazanan her yavrumuza ayda 1000 lira olmak üzere 5 bin lira nakdi üniversite yardımı yapacağız. Siz öğrenciler çalışın, biz sizin hizmetinizdeyiz”

Vali Ali İhsan Su:“Bu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerde bu yıl üniversiteye ilk defa yerleşen ve kayıt yaptıran Diyarbakırlı öğrencilere 5 bin lira destek verecek.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, Konuk Evi Kız Öğrenci Yurdu ve akademi liselerde eğitim gören öğrenciler için “Dicle’nin Kuzuları Uyanış Gençlikle Hayallerine Kavuştu”sloganıyla etkinlik düzenledi.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, Diyarbakırlıların hizmetinde olmaya devam ettiklerini söyledi.

Kentte birçok hizmeti hayata geçirdiklerini ifade eden Su, şöyle konuştu:

“Yollar, parklar, millet bahçeleri, gençlik kampları, piknik alanları, peyzaj düzenlemeleri, kent meydanları, kavşaklar, mola evleri, engelsiz yaşam merkezleri, hayvan bakım evleri, hizmet binaları, Kur’an kursları gibi yüzlerce hizmeti Diyarbakırlı hemşehrilerimize buluşturuyoruz.”

Diyarbakırlı öğrencilere 5 bin lira destek

Yapılan hizmetlerde özellikle gençlere önem verdiklerini, gençlerin yetişmeleri için ellerinden gelen her türlü gayreti yaptıklarını kaydeden Su, şunları aktardı:

“Geçen yıl bizim akademi liselerimizde 10 bin yavrumuzu eğittik. Bu yıl yaklaşık 15 bin yavrumuza ücretsiz kurslar verdik. Şimdi onların sonuçlarını alıyoruz. Geçen yıl 22 bin yavrumuzu Büyükşehir Belediyemizin spor tesislerinde sporla buluşturduk. Bu yıl ise 32 bin yavrumuzu sporla buluşturduk. Bu sene eğitim verdiğimiz bin 384 yavrumuzdan 1041 yavrumuz üniversiteyi kazandı. Geçen yıl ilimizden üniversiteyi kazanan her yavrumuza 2 bin 500 lira nakdi yardım yapmıştık. Bu sene üniversite kazanan her yavrumuza ise ayda 1000 lira olmak üzere 5 bin lira nakdi üniversite yardımı yapacağız. Siz öğrenciler çalışın, biz de sizin hizmetinizdeyiz.”

Konuk Evi Kız Öğrenci Yurdu, akademi lise ve bilgi evi öğrencilerinin hazırladığı mini konser, şiir dinletisi ve halkoyunları gösterisinin yapıldığı törende Vali Su, üniversiteyi kazanan bin 41 öğrenciden ilk 100’e girenlere ayrıca 5 bin lira hediye çeki verdi.

Programa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik, kamu kurum müdürleri, öğretmen, öğrenci ve aileleri katıldı.

Başvurular başladı

21 Eylül Perşembegünü başlayan müracaatlar, 6 Kasım Pazartesi saat 23:59’da sona erecek. Öğrenciler http://basvuru.diyarbakir.bel.tr adresine TC kimlik numarası ve ad, soyad bilgilerini girerek başvuru yapabilecek.

Başvuru evraklarının kontrol edilmesinin ardından belirlenecek tarihte söz konusu destekler gençlerin hesaplarına yatırılacak.