Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Tarih Yazan Çocuklar” şenliği başladı

Diyarbakır Valiliği himayesinde Büyükşehir

Diyarbakır Valiliği himayesinde Büyükşehir Belediyesi ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda hayata geçirilen “Tarih Yazan Çocuklar” projesi şenlikleri başladı.

Diyarbakırlı çocukların sanal ve sahte kahramanlar yerine tarihe mal olmuş değerli şahsiyetleri tanımaları ve milli bilinç kazanmaları amacıyla gerçekleştirilen projede kitaplardan etkinliklere, mektuplardan tiyatro gösterimlerine kadar birçok çalışma yer alıyor.

Proje kapsamında Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesinde yer alan Molla Gürani İlkokulundaki öğrencilere, tarihteki başarıları ve tecrübeleriyle topluma mal olmuş önemli şahsiyetlerin hayatlarının yer aldığı 100 kitaplık “Tarih Yazan Çocuklar” serisi belirlenen plan doğrultusunda okutuldu.

Okul bahçesinde düzenlenen etkinlikle çocuklar okudukları kahramanların karakterlerine bürünüp canlandırmalar yaparak hem öğrendiklerini sergiledi hem de eğlenceli vakit geçirdi. 

Etkinlik, çocukların kahramanlardan etkilenerek yaptığı resim sergisiyle sona erdi.

Şenlikler 400 okulda yapılacak

Proje kapsamında hazırlanan kitaplar Diyarbakır’daki tüm okullara dağıtıldı. Her dersin ilk 21 dakikası çocuklara okutulacak kitaplar ile tarihi şahsiyetleri daha yakından tanımalarını sağlayacak.

Yapılan protokol çerçevesinde 2 yıl sürecek şenliklerde 160 bin öğrenciye 16 milyon kitap okutulması ve 400 okulda etkinlik düzenlenmesi planlanıyor. 

“Çat Kapı Drama” gösterileri

“Tarih Yazan Çocuklar” şenlikleri kapsamında ayrıca profesyonel tiyatrocular tarafından hazırlanan oyunlar “Çat Kapı Drama” gösterileri ile öğrencilerle buluşacak.