Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Okullarda ‘Kanlı Para’ oyunu tehlike saçıyor!

Son günlerde birçok okulda çocuklar arasında oynanan kanlı para oyunu velileri telaşlandırıyor. İlkokul, ortaokul ve lise çağındaki çocukları etkisi altın oyun her geçen gün yayılmaya devam ediyor.

Son günlerde birçok okulda

 Bir madeni para ile oynanan kanlı para oyunu, ilk olarak çocukların ellerinde oluşan yaralanmalardan fark edildi. Tik tok uygulamasında görülüp, oynanmaya başlanan kanlı para, çocuklar arasında hızla yayıldı.

KANLI PARA NASIL OYNANIR?

İki ya da daha fazla çocuğun bir madeni para ile oynadığı kanlı parada cezalandırılan çocuğun ellerinde ve parmaklarında kanamalar meydana geliyor. Bazı öğrenciler oyunun daha kanlı olması için madeni paranın etrafına bıçakla kesikler bile atıyor.

Madeni paranın havaya atılması ile başlanan oyunda, çocuk elinin tersi ile parayı havada tutmaya çalışır. Parmaklar arasında sıkıştırılan para çocuğun kanlı para diyerek masaya üç kez vurması ile devam eder. Oyunu oynayan çocuk parayı düşürürse cezalandırılır. Ceza alan çocuk elini yumruk yapar ve masaya dik olarak koyar. Karşısındaki çocuk madeni para ile diğer çocuğun el eklemlerine kan akana kadar vurur.

OKULLAR VELİLERİ UYARIYOR

Hızlı bir şekilde yayılan oyunun tehlikeli sonuçları mevcut. Çeşitli illerden gelen haberlerde elini kıran ve yaralayan çocuklar bulunuyor. Uzmanlar, kan akmasına neden olan bu oyunun bulaşıcı hastalıklara ve enfeksiyon hastalıklarına neden olabileceğini belirtiyor. Bunun üzerine okullar da velileri çocuklarının ellerini kontrol etmeleri ve oyunun zararlarını anlatmaları konusunda mesajlar gönderiyor.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN TAKTİK

Çocuklar sosyal medya üzerinden birbirleri ile kan akıtma yarışına bile giriyorlar. Daha fazla nasıl kan akıtılabilir üzerine taktikler veren çocukların bazı sosyal medya paylaşımları:

– Kanlı para oynayalım dedik sıram kan gölü oldu.

– Herkes oynuyor. Bizim sınıftan birinin eklem kemiği çatladı.

– Kanlı para yüzünden bütün sınıf disipline gidecekti.

– Her teneffüs oynayıp ellerimizi kanatıyoruz diye bizde yasaklandı.

– Kanlı para oynadıktan sonra ellerim daha çekici hale geldi. Çok güzel görünüyor.

– O kadar kanıyor ki annem eve gelince kızım ne oluyor her gün elini sürtüyorsun diyor.