Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim Bir-Sen’den akademisyenin darp edilmesi olayına tepki

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yunus Yılmaz’ın görevi başında iken bıçaklı saldırıya uğraması olayı, Eğitim Bir-Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla telin edildi.

Dicle Üniversitesi İktisadi ve

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yunus Yılmaz, 18 Eylül Pazartesi günü görevi başında iken bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırı sonucu yaralanan Doç. Dr. Yılmaz, tedavi altına alınırken saldırgan güvenlik görevlileri tarafından yakalanarak polis ekiplerine teslim edildi.

Yaşanan menfur saldırıya ilişkin Dicle Üniversitesinde basın açıklaması düzenleyen Eğitim Bir-Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Başkanlığı, yapılan saldırıyı kınayarak olay günü bazı haber sayfalarında yer alana iddiaların asılsız olduğunu dile getirdi.

Yapılan basın açıklamasını Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Başkanı Yüksel Gümüş okudu.

“Bu saldırı eğitim-öğretim sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine sekte vurmuştur”

Üniversitede meydana gelen saldırının sadece bir bireyin değil, aynı zamanda üniversite camiasının da güvenliğini tehdit ettiğini söyleyen Gümüş, görevi başındaki devlet memurunun dokunulmazlığının ihlali, üniversitenin temel prensiplerine aykırı ve kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etti.

Saldırıyı gerçekleştiren şahsın eğitim geçmişiyle ilgili bilgi paylaşan Gümüş, “Bu saldırıyı gerçekleştiren şahıs, 2017 yılında hocamızın kendisinin derslerine girmediği halde söz konusu bölümün ara sınavlarında başka bir öğretim görevlisi ile birlikte gözetmenlik görevini yaparken kopya çekildiği tespit edilmiş, disiplin cezası almış, okulundan mezun olmuş ve olaydan 6 yıl geçtikten sonra öldürme kastıyla bu korkunç saldırıyı gerçekleştirmiş, eğitim-öğretim sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine sekte vurmuş, akademik camiamızda büyük bir endişe ve korkuya yol açmıştır.” dedi.

Bu tür olayların sıradan birer hadise değil, derinlemesine incelenmesi ve ciddiyetle ele alınması gereken vahim olaylar olduğunu sözlerine ekleyen Gümüş, yapılan haberlere atıfta bulunarak “Arkadaşımız hakkında yapılan haberler, sadece onun değil, aynı zamanda eğitim-öğretim faaliyetlerinin de aksamasına neden olacak niteliktedir. Bu haberler, her ne kadar gerçek dışı olsa da kamuoyunda ciddi bir etki bırak