Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da akıllı su sayaçları yaygınlaşıyor

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), su yönetimi ve sürdürülebilirlik açısından büyük öneme sahip olan akıllı su sayaçlarını yaygınlaştırıyor. DİSKİ  Genel Müdürü Fırat Tutşi, “Bu teknolojiyle vatandaşların hakkını koruma, kayıp-kaçak kullanımını önleme ve tasarruf konularında büyük avantajlar elde edilecek” dedi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon

DİSKİ, su yönetimi ve sürdürülebilirlik açısından büyük öneme sahip olan akıllı su sayaçlarını yaygınlaştırıyor. Akıllı su sayaçları; su tüketimini otomatik olarak kaydederek insan hatalarını önler ve verilerin daha doğru hale gelmesini sağlar. Su sayaçlarına bağlı sensörler sayesinde su tüketimi uzaktan izlenebilir ve su sızıntıları gibi sorunlar hızla tespit edilip çözülebilir.

Toplanan su tüketimi verileri, şehir yöneticilerine su kullanımı eğilimlerini anlama fırsatı sunar ve su kaynaklarının daha verimli yönetilmesine yardımcı oluyor. Kullanıcılar, su tüketimlerini izleyerek daha fazla su tasarrufu yapma teşviki alabiliyor. Otomatik tüketim ölçümleri ile daha doğru faturalandırma sağlar. Su sayaçları, su kaynaklarının sürdürülebilir şekilde yönetilmesine katkı sağlar.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi: “Bu teknolojiyi kent genelinde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Bu sayede, vatandaşların hakkını koruma, kayıp-kaçak kullanımını önleme ve tasarruf konularında büyük avantajlar elde edilecek. Yapılan pilot uygulamaların olumlu sonuçları, akıllı şehir sayaçlarının faydalarını göstermiş ve yaygınlaştırılmasını desteklemiştir.

Diyarbakır, akıllı şehirler konusunda Türkiye’de öncü bir il olarak öne çıkıyor. DİSKİ, teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak Diyarbakır’ı akıllı şehirler arasına taşımayı hedefliyor. Şehrin geleceği için atılan bu adımlar, sürdürülebilirlik ve verimliliği bir araya getirerek Diyarbakır’ın aydınlık yarınlarına işaret ediyor” dedi.