Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da 2 bin 738 bina yıkıldı!

Maraş merkezli iki depremde ağır hasar gören Diyarbakır’da 5 bin 459 binadan 2 bin 738’inin yıkımı gerçekleştirildi.

Maraş merkezli iki depremde

Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği Diyarbakır’da, valilik, AFAD, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyeleri koordinasyonunda yürütülen çalışmalar devam ediyor. Ağır hasarlı yapıların yıkılması için Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB) devredilen çalışmalar kapsamında kent genelindeki ağır hasarlı binaların yıkım işlemlerine hız verildi.

YARISINDAN FAZLASI YIKILDI

Ekiplerin çalışmasıyla şimdiye kadar toplam 5 bin 459 ağır hasarlı binadan 2 bin 738’inin yıkım çalışması tamamlandı. Kalan binaların da yaklaşık 1,5 ay içinde yıkılması hedefleniyor.

Vali Yardımcısı ve YİKOB Başkanı Abdullah Çiftçi, ağır hasarlı binaların yıkımı için yapılan ihalelerin ardından çalışmalara hızla başlandığını belirtti: Çiftçi şunları söyledi: “Kent genelinde 5 bin 459 ağır hasarlı binanın yıkım sürecini başlattık ve bu süreç devam ediyor. Bugüne kadar 2 bin 738 binanın yıkımı tamamlandı. Bu da mevcut ağır hasarlı binaların yaklaşık yüzde 51’ine denk geliyor. Yıktığımız binaların hafriyatlarını, belirlenen hafriyat sahalarına taşıyoruz.”

ORTA HASARLI BİNALARIN DURUMU NE OLACAK?

Halktan yıkım çalışmaları sürecinde kendilerine destek olmalarını, yıkım esnasında oluşan toz gibi olumsuz durumları anlayışla karşılamalarını beklediklerini dile getiren Çiftçi, “İlimizde ağır hasarlı binalardan kaynaklı genel bir sorun yok. Tüm binaların güvenlikleri alınmış durumda. Genel hayatı etkileyebilecek bir durum söz konusu değil. Kalan binaların yıkımını en kısa sürede gerçekleştirmek için YİKOB, Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve diğer paydaşlarla beraber el birliği içinde bu süreci tamamlamaya devam ediyoruz.” dedi. Çiftçi, kentteki orta hasarlı binalarla ilgili yürütülecek çalışmalarla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından karar beklendiğini, karara göre gereken çalışmaların yapılacağını sözlerine ekledi.

HABER MERKEZİ