Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“13. Diyarbakır Karpuz Festivali” coşkuyla gerçekleştirildi

Diyarbakır Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’nin coğrafi tescil işaretli Diyarbakır Karpuzunun tanıtılması amacıyla ortaklaşa düzenlediği “13. Diyarbakır Karpuz Festivali” Dağkapı Meydanı’nda gerçekleşti.

Diyarbakır Valiliği ile Büyükşehir

Festival Keçi Burcu’ndan Dağkapı Meydanı’na kadar karpuz yüklü deve, bando takımı, erbane grubu ve folklor ekiplerinin yer aldığı kortejle başladı.

Korteje Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Bakan Yardımcıları Ramazan Can ve Hasan Yılmaz, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Galip Ensarioğlu ve Mehmet Sait Yaz, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kortejin Dağkapı Meydanı’na ulaşmasıyla Bakan Tunç, Vali Su ve beraberindekiler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları’nda (DİSMEK) eğitim gören kursiyerlerin meydanda el emeği ürünlerinin sergilendiği stantları ziyaret etti.

Bakan Tunç yaptığı konuşmada, festivalde Diyarbakırlı vatandaşlarla bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın artık huzurun kenti olduğunu, eski sıkıntılı günlerini aşıldığını dile getiren Tunç, “Festival yürüyüşünde hep beraberdik. Cadde boyunca insanların o gözlerindeki ışıltı ve yüzlerindeki huzur, Diyarbakır’daki birliğin, beraberliğin, huzurun, sevginin, şefkatin ifadesi. Bu birlik, beraberlik havası inşallah sürsün. Diyarbakırlı hemşehrilerime teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su da kentin tescilli 48 üründen biri olan Diyarbakır karpuzu ile ilgili festivali gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu festivallerin Diyarbakır’ın çok daha iyi tanıtılmasına katkı sunacağına inandığını ifade etti.

Diyarbakır için her türlü imkanın seferber edildiğini aktaran Su, “Bir taraftan tarihi surları onarıyor, ilimizin güzelleşmesi için hem altyapı hem üst yapı çalışmalarını Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştiriyoruz, diğer taraftan bu güzelliklerin tanıtılması için festivaller, fuarlar düzenliyoruz.” dedi.

Vali Su, 14-22 Ekim tarihleri arasında Sur Kültür Yolu Festivali’nin ikincisini düzenleyeceklerini aktararak konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bunların hepsi huzur ikliminde gerçekleşiyor. İlimizde ve ülkemizin tamamında sağlanmış olan huzur, güvenlik, istikrar yatırıma turizme her alana sirayet ediyor ve her alanda önemli bir kalkınmayı gerçekleştiriyor.

Dağkapı Meydanında halk oyunları ve bando gösterilerinin gerçekleştirildiği festivalde, çocuklar arasında karpuz yeme ve yuvarlama yarışması yapıldı.

En iyi yetiştirici seçildi

Festival kapsamında Diyarbakır’da en iyi karpuz yetiştiren çiftçi seçildi.

Büyükşehir Belediyesi, birinci seçilen Adil Aydın’ı 20 bin, ikinci olan Mehmet Yılmaz’a 15 bin, üçüncü seçilen Murat Uçar’a ise 10 bin lira ile ödüllendirdi.

İki gün sürecek festivalin ilk günü sanatçı Bilal Sonses’in Dağkapı Meydan’ında konser verdi.

Festival, 23 Eylül Cumartesi Yaşayan Diller ve Şarkılar Korusu ve sanatçı Rojin’in konseri ile TJK Diyarbakır Karpuzu Özel Koşusuyla sona erecek.