Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EYLÜL AYINA DİKKAT!

Bazı ülkelerde artan Eris ve BA.2.86 Varyantı vakalarının henüz Türkiye’de rastlanılmadığı bilgisini paylaşan Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, ancak okulların açılmasıyla beraber ülkemizde de bu ve değişik varyantların görülebilme ihtimallerinin mevcut olabileceğini söyledi.

Bazı ülkelerde artan Eris

 İlk olarak 11 Mart 2020’de Türkiye’de Covid-19 vakasının tespit edilmesiyle başlayan pandemi süreci yaklaşık 2 sene devam etmesinin ardından şimdi de Eris ve BA.2.86 Varyantı vakaları başladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere başta olmak üzere vakaların gözlendiği bazı ülkelerde yaklaşık olarak yüzde 80 oranlarında artış göstermiş durumda. Türkiye’de Eris ve BA.2.86 Varyantı vakalarının durumu hakkında bilgi veren Dicle Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, an itibariyle herhangi bir vaka olmasa da Türkiye’de de eylül ayında okulların açılmasıyla beraber bu ve değişik varyantların görülebilme ihtimalleri mevcut olduğuna dikkat çekti.

“BU VARYANTLAR COVİD-19 GİBİ AĞIR HASTALIK OLUŞTURAN TÜRDEN DEĞİLDİR”

Covid-19 sürecini özetleyen Şenyiğit, “Bilindiği üzere birkaç yıl önce Covid-19’la ilgili birtakım sıkıntılar oldu. Türkiye başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde ciddi kayıplar yaşandı. Aşılar yapıldı ve sonrasında da Covid-19’un değişik varyantlarına bağlı olarak hastalık düzeyinin azaldığını gördük. Dolayısıyla pandemi ortadan kalktı.” dedi.

Son zamanlarda dünya üzerinde Covid-19 vakalarında yüzde 80’lik bir artış tespit edildiğinin altını çizen Şenyiğit, “Özellikle iki varyant çok konuşulmaktadır. Biri Eris Varyantıdır ve bu Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka ile İngiltere gibi ülkelerde görülmüştür. Ülkemizde henüz tespit edilmiş bir Eris Varyantı yoktur. Aynı zamanda BA.2.86 Varyantı da değişik ülkelerde yayılmaya başlamıştır. Bu varyantlar Covid-19 gibi ağır hastalık oluşturan türden değildir.” ifadelerini kullandı.

Şenyiğit, “Ancak okulların açılmasıyla beraber ülkemizde de bu ve değişik varyantların görülebilme ihtimalleri mevcuttur. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de önemli görülmektedir. Fakat Türkiye’de önemli bir avantaj vardır. Bilindiği gibi Türkiye vatandaşlarına Hibrit aşısını önerdi. Halkımızda bu aşıyı yaptı. Bu aşının yeni varyantlara karşı etkinliği; İngiltere, alman, BioNTech aşılarına göre daha etkili olabilme ihtimali yüksektir.” şeklinde konuştu.

“BU VARYANTLAR, KRONİK HASTALIĞI OLANLARDA CİDDİ SIKINTILAR OLUŞTURABİLİR”

Risk faktörü olanların eylül ayı ve sonrasında daha dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulunan Şenyiğit, şu ifadelere yer verdi: “Hafif derecede dahi olsa özellikle kronik hastalığı olanlarda Covid-19 ciddi alanlarda sıkıntılar oluşturabilir. Şu an ülkemizde bir sıkıntı söz konusu olmasa da okulların açılmasından sonra duruma göre gerekli tedbirlerin alınmasının faydalı olacağını düşünüyorum.”

Şenyiğit, “Bu varyantların belirtileri Covid-19’la neredeyse aynıdır. Fakat akciğere inip de ciddi anlamda enfeksiyon oluşturma riskleri düşüktür. Şu an dünya yüzünde tespit edilen varyantlarda kişiyi 14 veya 5 günlük korumaya alma, izole etme ihtiyacı yok. Bulaş oranları yüksek. Özellikle Eris Varyantının çok yayıldığını biliyoruz. BA.2.86 Varyantı da yayılmaktadır ama bu varyantlar ağır hasar oluşturan varyantlar değildir.” dedi.

HABER MERKEZİ