Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlık Bakanı Koca’dan ESİM hizmeti hakkında açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi hakkında paylaşımda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,

Geçen yıl bu hizmetten 10 bin 536 kişi yararlandığını belirten Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

“Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi: ESİM. Sağlık Bakanlığımızın bu hizmetinden haberdar olanların sayısı maalesef az.

ESİM, sağlık hizmetine, özellikle acil olanlarına başvurma, sağlık hizmeti alma süreçlerinde işitme ve konuşma engelinin dezavantajını minimuma indiriyor. Örneğin, eşi de kendisi gibi işitme engelli bir hastamız, ESİM sayesinde gecenin üçünde ambulans çağırdı ve hastanede geçirdiği saatlerde de özel eğitimli personelimizden uzaktan erişimle durumu hakkında bilgi aldı.

ESİM hizmeti halkımız ve bu hizmetten yararlanabilecekler arasında yeterince bilinmiyor. Geçen yıl bu hizmetten 10.536 kişi yararlanmış durumda. Oysa yaklaşık 900.000 insanımız hiç duymuyor. Bu sayıya az duyan yada konuşma bozukluğu olanlar da eklenebilir.

ESİM Projesi, işitme ve konuşma engellilerin, özellikle acil bir sağlık sorununda 112’ye ulaşamıyor olmaları veya hastanede muayene olurken doktorla iletişim kurmakta yaşadıkları zorlukları aşmak için hayata geçirilmiş olup, şimdi yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

18-24 Eylül uluslararası işitme engelliler haftasındayız. Bu haftayı biraz da ESİM hizmetini çevremize tanıtma haftası olarak görelim. Hizmetimize ihtiyaç duyabilecek engellilerimiz adına teşekkür ediyorum.” (İLKHA)