Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ramazan ayında 104 bin gıda denetimi yapıldı: 45 milyon lira ceza

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan ayında yapılan denetimlerde uygunsuzluk tespit edilen bin 22 ürün için 45 milyon lira idari para cezası uygulandığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan ayında yapılan denetimlerde uygunsuzluk tespit edilen bin 22 ürün için 45 milyon lira idari para cezası uygulandığını belirtti.

Yapılan denetimlerle ilgili yazılı açıklama yapan Bakan Yumaklı, Ramazan ayında 7 bin 500’den fazla görevliyle yapılan 104 bine yakın gıda denetimi yapıldığını ifade etti.

Yumaklı, “7 bin 500’den fazla gıda kontrol görevlisi ile ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde gıda denetimlerini yoğunlaştırdık. Ramazanla birlikte halkın tüketim alışkanlıklarında oluşacak muhtemel değişiklikleri göz önünde bulundurarak özellikle tüketimi artması muhtemel un-unlu mamuller, pastacılık-tatlı ürünleri, ekmek, şeker-şekerli mamuller, et-et ürünleri, süt-süt ürünleri gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerin resmi kontrollerine ağırlık verdik. Özellikle iftar yapılan toplu tüketim yerlerinde başta hijyen kontrolleri olmak üzere gerekli resmi kontroller yürüttük. Ramazan paketi/kolisi adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik resmi kontrollerde gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgilerini kontrol ederek gerek görülmesi halinde bu ürünlerden numune aldık. Bu kapsamda, ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde 104 bine yakın denetim gerçekleştirdik. Söz konusu denetimler sonucunda 1022 adet işlem için yaklaşık 45 milyon lira idari para cezası uyguladık, 13 işletme için ise savcılığa suç duyurusunda bulunduk.” dedi. (İLKHA)