Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Pakistan: Cammu Keşmir meselesi Yeni Delhi ile barış için kilit önemde

Pakistan’da geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Hindistan dahil tüm komşularla barış istediklerini ancak Cammu Keşmir meselesinin Yeni Delhi ile barış için kilit önemde olduğunu belirtti.

Pakistan’da geçici hükümet Başbakanı

Başbakan Kakar, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu görüşmelerinde yaptığı açıklamada, Hindistan dahil tüm komşularla barış istediklerini ancak Cammu Keşmir meselesinin Yeni Delhi ile barış için kilit önemde olduğunu kaydetti.

Cammu Keşmir sorununun BM Güvenlik Konseyi’nin gündeminde yer alan en eski meselelerden olduğunu söyleyen Kakar, Hindistan’ın BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarını uygulamaktan kaçındığını vurguladı.

Kakar, Yeni Delhi’nin 5 Ağustos 2019’da tek taraflı adımlarla Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırdığını belirterek, Hindistan’ın bölgeye 900 bin asker konuşlandırdığını ifade etti.

Cammu Keşmir’deki insan hakları ihlallerine işaret eden Kakar, BM Güvenlik Konseyi’ne Cammu Keşmir ile ilgili kararlarını uygulaması çağrısı yaptı.

Kakar, küresel güçlere de Yeni Delhi’yi Pakistan’ın stratejik ve konvansiyonel silahlar konusunda karşılıklı kısıtlama teklifini kabul etmesi konusunda ikna etmesi çağrısında bulundu.

Başbakan Kakar, Hindistan’da Müslüman ve Hıristiyanlara karşı soykırım tehdidinde bulunan Hindu milliyetçiliğini temel alan “hindutva” hareketinden ilham alan “aşırı sağcı ve faşist grupların” oluşturduğu artan tehdit de dahil olmak üzere, ayrım gözetmeksizin tüm teröristlere karşı konulması gerektiğini bildirdi. (İLKHA)