Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gürcistan Başbakanı: Topraklarımız Rusya’nın işgali altında

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap eden Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Gürcistan topraklarının yüzde 20’sinin Rusya’nın işgali altında olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) 78.

Garibaşvili, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara yaptığı konuşmasında,  ülkesinin yaşadığını toprak bütünlüğü sorunlarına değinerek, bu zorluklara rağmen Gürcistan’ın kalkınması için etkili çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Rusya’nın 2008’de Gürcistan’a saldırı düzenlediğini söyleyen Garibaşvili, ülkesinde yüz binlerce kişinin yerinden edildiğini vurgulayarak, “Gürcistan topraklarının yüzde 20’si hala Rusya’nın işgali altında” ifadelerini kullandı.

Garibaşvili, uluslararası ortakları, Gürcistan’dan askerlerini çekmesi ve Cenevre müzakerelerine geri dönmesi konusunda Rusya’ya baskı uygulamaya davet etti.

Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya’nın desteklediği Abhazya ile Güney Osetya’da yaşayan halka birlik ve beraberlik çağrısı yapan Garibaşvili, “Abhaz ve Oset kardeşlerimize sesleniyorum. Ortak düşmanımız birliğimize karşı çıkıyor. Bizler inanılmaz başarılara imza atabilecek parlak insanlarız ancak birlikte uzun vadeli istikrarı sağlayabiliriz, büyük yatırımları çekebiliriz ve birleşmiş bir ulus olarak tüm potansiyelimizi gerçekleştirebiliriz.” dedi.

Konuşmasında Ukrayna-Rusya Savaşı’nın devam ettiğini hatırlatan Garibaşvili, “Ukrayna’nın şu anda yaşadığı acıyı ve sorunları tam olarak hissediyoruz ve Ukrayna halkıyla tam dayanışmamızı ifade ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Tiflis hükümetinin “Barışçıl Komşuluk Girişimi” platformu oluşturduğunu hatırlatan Garibaşvili, “Güney Kafkasya’da kalıcı barışın nihayet tesis edilebilmesi için Ermenistan ve Azerbaycan’dan komşularımızı ve dostlarımızı bu sürece dahil etmeye hazır olduğumuzu beyan ediyoruz” diye belirtti. (İLKHA)