Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BM Genel Sekreteri Guterres: HAMAS’ın saldırıları durduk yere çıkmadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, “HAMAS saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor.” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen üst düzey Filistin oturumunda konuştu.

Guterreks, HAMAS’ın eylemlerini kınadığını belirterek, “Ancak HAMAS saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor. Topraklarının adım adım yerleşim yerleri tarafından ele geçirilmesine ve şiddete şahit oluyor.

Ekonomileri yıkılmış, insanlar yerlerinden edilmiş ve evleri yerle bir edilmiş durumda. Siyasi çözüme olan inançları yok olmaya başladı.”

Gazze Şeridi’nde “insani ateşkes” çağrısında bulunan Guterres, Filistin direnişinin saldırılarının, işgalci rejimin Gazze’de gerçekleştirdiği toplu katliamı haklı çıkarmadığını vurguladı.

Gazze’de “uluslararası insan haklarının açıkça ihlal edilmesi konusunda derin endişe duyduğunu” ifade eden Guterres, “Açık olalım, herhangi bir silahlı çatışmanın tarafları uluslararası insani hukukun üstünde değildir.”

Guterres, şu ana kadar Gazze’ye ulaşan yardımların “ihtiyaçlar okyanusunda sadece bir damla” olduğunu vurgulayarak, Birleşmiş Milletler’in Gazze’deki yakıt stoklarının birkaç gün içinde tükeneceği uyarısında bulundu ve bu durumun başka felaketlere neden olacağına dikkat çekti. (İLKHA)