Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AFAD: Obruk Eylem Planı hazırlanacak

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Konya’da meydana gelen oluşumlara yönelik “Obruk Eylem Planı” hazırlanacağını bildirdi.

Afet ve Acil Durum

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından başlatılan “Obruk Alanlarının Tespit Edilmesi” projesi kapsamında düzenlenen çalıştayların dördüncüsü Konya’da ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konya İl AFAD Müdürlüğü yürütücülüğünde devam eden Proje kapsamında; bölgede meydana gelen obruk oluşumları sınıflandırılarak obruk oluşumlarının türleri modellenecek. Ayrıca obruk oluşumuna uygun litolojik özelliklere sahip olan jeolojik birimlerin sınırları güncellenecek.

Obruk oluşumunda önemli rol oynayan yapısal jeolojik unsurlar, hidrojeolojik ve meteorolojik koşullar gibi doğal etkenlerle aşırı ve kontrolsüz yeraltı suyu kullanımı gibi antropolojik etkenlerin obruk oluşumundaki payı ortaya çıkarılacak. Çalışmanın sonucunda topografyada obruk oluşum izleri veren değişimler belirlenerek obruk oluşturması muhtemel alanlarda jeolojik ve jeofizik analiz ve ölçümler yapılarak doğruluğu kontrol edilecek. Tüm bu verilerin ışığında matematiksel bir model üretilerek Konya İli için ‘Obruk Duyarlılık Haritası’ üretilecek ve sonrasında da Obruk Eylem Planı hazırlanacak.

Projenin Saha Çalışmaları kapsamında jeolojik, stratigrafik, yapısal, jeokimyasal ve hidrojeolojik açıdan çalışmalar yürütüldü. Bazı ilçeler için jeofizik çalışmaları, karotlu sondaj çalışmaları ve sonuç analiz değerlendirme çalışmaları yapıldı.

Bu hedef ve çalışmalar doğrultusunda, kurum ve kuruluşların katılımlarıyla çalıştaylar düzenleniyor. Bu çerçevede; 21 Haziran 2023 de 1. Çalıştay Duyarlılık Haritasına göre Sorunlar ve Eylemlerin Belirlenmesi gündemiyle, 12 Temmuz 2023 de Alınacak Önlemler ve İyileştirme Çalışmalarının Belirlenmesi gündemiyle, 26 Temmuz 2023 de ise 3. Çalıştay Mevzuat, Problemler ve Öneriler gündemiyle yapıldı. 23 Ağustos 2023 tarihinde ise 4. Sonuç Çalıştayı gerçekleştirildi.

Sonuç çalıştayında daha önceki çalıştaylarda alınan kararlar Çalıştay Sonuç Raporu haline getirilerek sunuldu. Ayrıca AFAD tarafından proje süresince çalışılarak hazırlanan Obruk Duyarlılık Haritası paylaşılarak duyarlılık haritası altlığında kurum ve kuruluşların çalışma alanlarıyla ilgili tehlike ve risklerin belirlemesi ve ortaya konulması için eylem planları oluşturuldu.

(İLKHA)