Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AB’den BM’ye reform çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Birleşmiş Milletler (BM) sisteminin, başta veto hakkı olmak üzere temsiliyet eksikliği ve bölgesel örgütlerin artan rolüyle ilgili reformların yapılması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi

Michel, BM 78. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “BM sisteminin onarılması” gerektiğini söyleyerek, BM Güvenlik Konseyindeki veto hakkı, BM’de temsil edilebilirlik ve AB gibi bölgesel kuruluşların dahliyle ilgili üç konuda BM Şartı’nda reform çağrısı yaptı ve “Bugün BM sistemi çıkmaza girmiş durumda ve düşmanca güçler tarafından engelleniyor. Çok taraflı işbirliğini yeniden rayına oturtmalıyız.” dedi.

Michel, “Mevcut haliyle veto hakkı, istismara açıktır. BM Güvenlik Konseyini güçsüz kılıyor. Konseyin daimi üyelerinden biri, Şartımızı ve uluslararası hukuku açıkça ihlal edebilir. Kendisine yönelik yaptırımları veto etme hakkına sahip olması ise daha da şok edici.” açıklamasını yaptı.

AB Konseyi Başkanı, “Çoğunluğun karar almasını ve veto hakkının ‘ılımlı ve esnek’ kullanımını birleştiren bir mekanizma kurmamız gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyinin mevcut dünya düzenini yansıtmadığını belirten Michel, birçok bölgenin hiç temsil edilmediğini kaydederek, “Güvenlik Konseyinin temsiliyet eksikliği meşruiyetine zarar veriyor.” diye belirtti.

BM’nin meşruiyetinin, bölgesel örgütlere yer verilmesi ile artırılabileceğini vurgulayan Michel, “Bunların dâhil edilmesi, verimli bir döngü yaratacaktır. Bölgesel örgütlerin birbirleriyle daha fazla ve daha iyi işbirliği yapmasını teşvik ederek istikrarlarına katkıda bulunacaktır.” dedi. (İLKHA)