Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AB ülkelerinde elektrik ve doğal gaz fiyatlarında rekor artış

Avrupa İstatistik Ofisi, AB üyesi ülkelerde 2023’ün ilk yarısında konutlarda tüketilen elektrik ve doğal gaz fiyatlarına ilişkin verileri yayımladı.

Avrupa İstatistik Ofisi, AB

Avrupa İstatistik Ofisi, AB üyesi ülkelerde 2023’ün ilk yarısında konutlarda tüketilen elektrik ve doğal gaz fiyatlarına ilişkin verileri yayımladı.

Buna göre, AB ülkelerinde 2022 yılının ilk yarısında 100 kilovatsaat elektrik için 25,3 euro ödenirken, bu rakam 2023’ün ilk yarısında 28,9 euroya ulaştı.

Bu yılın ilk yarısında elektrik fiyatları geçen yılın ayını dönemine kıyasla 22 AB ülkesinde yükseldi.

Üye ülkeler arasında elektrik fiyatlarında en fazla artış Hollanda’da yaşandı.

Elektrik fiyat artışında Hollanda’yı en yakın yüzde 88’le Litvanya, yüzde 77’yle Romanya ve yüzde 74’le Letonya izledi. Artış oranı Slovenya’da yüzde 38, İsveç ve Belçika’da yüzde 27, Almanya’da yüzde 26, İtalya’da yüzde 21 oldu.

AB üyesi ülkeler arasında elektrik için en fazla ödeme yapılan ülke de Hollanda oldu.

En ucuz elektrik Bulgaristan’da olurken, Bulgaristan’da 100 kilovatsaat elektriğe 11,4 euro ödendi, bu ülkeyi 11,6 euroyla Macaristan ve 12,6 euroyla Malta izledi.

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Türkiye’deki elektrik fiyatları ise 8,4 euro ile bütün AB ülkelerinden düşük seviyede belirlendi.

Bu yılın ilk yarısında AB ülkelerinde konutlarda kullanılan her 100 kilovatsaat doğal gaza ödenen ortalama fiyat ise 11,9 euro olarak hesaplandı. Söz konusu fiyat geçen yılın aynı döneminde 8,6 euro olarak belirlenmişti.

AB ülkeleri arasında bu dönemde konutlarda tüketilen doğal gaza en fazla ödeme 100 kilovatsaat başına 24,8 euroyla Hollanda’da, 21,9 euroyla İsveç’te, 16,5 euroyla Danimarka’da yapıldı.

Bu dönemde AB üyesi ülkeler arasında fiyat olarak en uygun doğal gaz tüketimi Macaristan’da gerçekleşti.

Gaz fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler yüzde 139 ile Letonya, yüzde 134 ile Romanya, yüzde 103 ile Avusturya, yüzde 99 ile Hollanda, yüzde 73 ile İrlanda olarak belirlendi.

Türkiye’de ise doğal gaz fiyatı 2,5 euro seviyesiyle AB ülkelerinin tamamının altında gerçekleşti. (İLKHA)