Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Maya firmalarına para cezası verildi

Rekabet Kurumu, yaş maya üretiminde veya dağıtımında faaliyet gösteren teşebbüsler hakkında yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Rekabet Kurumu, yaş maya

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre yaş maya üretiminde veya dağıtımında faaliyet gösteren teşebbüslerin aralarında anlaşarak fiyat belirlemek ve müşteri paylaşmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla 25.11.2021 tarihli ve 21-57/795-M sayılı, 22.09.2022 tarihli ve 22-43/627-M sayılı Rekabet Kurulu kararlarınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Hakkında soruşturma açılmış olan Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ bakımından soruşturma Rekabet Kurulunun 10.11.2022 tarihli ve 22-51/769-316 sayılı kararıyla uzlaşma ile sonlandırıldı. Anılan kararda, yaş ekmek mayası dağıtımında faaliyet gösteren teşebbüslerin aralarında anlaşarak fiyat belirlediklerine, müşteri paylaştıklarına ve Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ’nin de söz konusu eylemleri kolaylaştırıcı rol üstlendiğine, bu nedenle Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse 73,8 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Haklarında soruşturma süreci yürütülen; mauri Maya San. AŞ’nin yaş maya dağıtımında faaliyet gösteren teşebbüsler arasındaki fiyat belirleme ve/veya müşteri/bölge paylaşımı konusundaki anlaşmaların uygulanmasını, koordinasyonunu, devamlılığını ve kontrolünü sağlamak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Öte yandan soruşturma tarafı diğer yaş maya üreticisi Pak Gıda Üretim ve Pazarlama AŞ tarafından 4054 sayılı Kanun’un ihlal edildiğine yönelik bulguya ulaşılamadığından, ilgili teşebbüs hakkında idari para cezası uygulanmasına yer olmadığına karar verildi.

Mauri Maya San. AŞ’nin alt pazarda faaliyet gösteren teşebbüslerin yeniden satış fiyatlarını belirlemek suretiyle de 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Yaş maya dağıtımında faaliyet gösteren soruşturma tarafı 14 şirkete de fiyat tespiti, müşteri/bölge paylaşımı ve/veya arz miktarının kısıtlanması suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla söz konusu teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına karar verildi. (İLKHA)