Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

‘Diyarbakır Tarım Konseyi’ kuruldu

Diyarbakır’da tarımsal sorunların çözümü ve gelecekle ilgili organizasyonlar yapmak üzere ‘Diyarbakır Tarım Konseyi’ kuruldu.

Diyarbakır’da tarımsal sorunların çözümü

Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır’ın sahip olduğu tarımsal potansiyelini daha iyi değerlendirmek, Diyarbakır’da tarım sektörünü büyütmek sürdürülebilirliğini ve katma değerini artırmak, tarım sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak ve sektörün büyüme stratejilerini doğru belirlemek için “Diyarbakır Tarım Konseyini” kurduklarını söyledi.

Diyarbakır’da tarımsal sorunların çözümü ve gelecekle ilgili organizasyonlar yapmak üzere ‘Diyarbakır Tarım Konseyi’ kuruldu.

İcra Kurulunda Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı,  Ziraat mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Veteriner Hekimleri Odası Diyarbakır Şubesi,  SS Lice kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifi, Bismil Pamuk üreticileri Birliği, Damızlık manda-Süt ve kırmızı et yetiştiricileri birliği ve Tohum üreticileri temsilcilisinin yer aldığı 68 Sivil Toplum Örgütü ve Özel Sektör temsilcileri yer alıyor.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır’ın Tarih boyunca tarımda önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “En eski köy yerleşmelerinden biri olan Ergani yakınlarındaki Çayönü Tepesi, günümüzden 10.000 yıl önceye kadar gitmektedir” dedi.

Günümüzde de Tarıma dayalı kalkınma projesi olan GAP Projesinde, Diyarbakır’ın yüzde 25, sulanabilir alan ve sulama hedefleri açısından en büyük paya sahip illerden bir tanesi olduğunu hatırlatan Başkan Yeşil, “Diyarbakır’da devam eden Silvan Projesi ile 2 Milyon 350 bin dönüm, Dicle kral kızı sulama projesinin tamamlanmasıyla da 1 milyon 150 bin dönüm alanın sulu tarıma geçecektir. Kısacası GAP sulama yatırımlarının tamamlanmasıyla Diyarbakır’da tarımsal üretim 3 kat artacağı öngörülmektedir” diye konuştu.

Başkan Yeşil, Türkiye’nin tarımsal üretim verilerine bakıldığında Diyarbakır’ın Buğday, Mercimek, kütlü Pamuk, arpa ve Dane mısır üretiminde önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle, İlimizin sahip olduğu tarımsal potansiyelini daha iyi değerlendirmek, Diyarbakır’da tarım sektörünü büyütmek sürdürülebilirliğini ve katma değerini artırmak, tarım sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak ve sektörün büyüme stratejilerini doğru belirlemek için “Diyarbakır Tarım Konseyini” kurduk.   68 üye ile kurulan Konseyimizin 9 kişilik icra kurulu bulunmaktadır. Konseyimiz kamu kurumlarından destek alarak Danışma Kurulu ve konu uzmanlarından oluşacak Çalışma gruplarını kurarak hizmet vermeye devam edecektir. Konseyin ilimizin tarımına önemli katkı sağlamasını ve hayırlı olmasını diliyorum, Konsey çalışmalarına katılan siz değerli kurum ve kuruluşların temsilcilerine, basının değerli Emekçilerine tekrar hoş geldiniz diyor ve hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” şeklinde konuştu.