Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İYİ Partili Ensarioğlu; “Burs ücretleri 10 bin TL olsun”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu, YKS tercihlerinin açıklanmasının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili

Liseyi bitirdikten sonra ailelerinin büyük emeklerle dershanelere göndererek sınavı kazanması için çabaladığı öğrencilerin çilesinin bitmediğine işaret eden Ensarioğlu,  “Şimdi üniversiteyi kazanan öğrenciler fahiş yurt ücretleri ile karşı karşıya. Üniversiteyi bitirdikten sonra iş garantisi olmayan öğrenciler yüksek enflasyon karşısında yurt ve barınma sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Veriler ışığında mevcut durum hiç iç açıcı değil” dedi.

“SON 5 YILDA BİR MİLYON ÜNİVERSİTELİ GENÇ OKULU BIRAKTI”

Ensarioğlu, Üniversiteyi kazandığı halde kayıt yaptırmayan öğrenci sayısının geçen yıl 50 bin’e yakın olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

“Son 5 yılda 1 milyonun üzerinde üniversiteli genç okulu bıraktı. 2022 de 1 milyon 80 bin öğrenci kredi alıyor. 500 bin öğrenci burs alıyor. 1250 TL. Kredi veya burs alabilen Öğrencilerimizin bu parayla okumaları mümkün değil. Ev kiralarının 15 bin TL den başladığını düşünürsek Elektrik yakıt ve su parası bir evde 4 öğrenci kalsa bile verilen bursla Eğitimlerini tamamlayamazlar.

“BURS ÜCRETİ 10 BİN TL OLMALI”

Burs paralarının 10 bin TL olması gerekir ki geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz eğitim ve öğretimlerine devam edebilsin. Nakdi destekle sınırlı kalmamak kaydıyla devletimizin öğrencilerimize çözüm üretmesi gerekiyor”