Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HAMAS heyeti müzakereler için Kahire’ye gidiyor

İslami direniş hareketi HAMAS’tan bir heyet, Mısır’ın daveti üzerine Gazze Şeridi’ndeki ateşkesle ilgili gelişmeleri görüşmek üzere bugün Kahire’ye gidecek.

İslami direniş hareketi HAMAS'tan

ABD Merkezi İstihbarat Direktörü William Burns, ABD’nin siyonist rejime bir anlaşmaya varması ve takas anlaşması yapması yönündeki baskılarının yoğunlaştığı bir dönemde heyet bugün Kahire’ye gitti.

HAMAS’tan yapılan açıklamada, Kahire’ye gidecek heyete hareketin Gazze Şeridi’ndeki başkan yardımcısı Halil el-Hayya’nın başkanlık edeceği belirtilerek, 14 Mart’ta sunulan ve kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze’den tamamen çekilmesi, yerlerinden edilen insanların ikamet ettikleri yerlere geri dönmesi, hareket özgürlüğü, yardım ve barınma ile ciddi bir esir takası anlaşmasını içeren pozisyona bağlılığı vurgulandı.

Hareketin önde gelen ismi verilmeyen bir kaynağı da El-Cezire’ye yaptığı açıklamada HAMAS lideri İsmail Heniyye ile arabulucular arasında son saatlerde Kahire’de Mısır, Katar, ABD ve Siyonist rejimden yetkililerin de katılacağı müzakerelerin yeniden başlaması için yoğun temasların gerçekleştiğini söyledi.

Kaynak, “Heniyye’nin arabuluculara yeni tur müzakerelerin kalıcı bir ateşkes, işgalin kapsamlı bir şekilde geri çekilmesi ve yerlerinden edilenlerin koşulsuz olarak geri dönmesi temelinde başlaması gerektiğini” kaydetti.

Öte yandan işgal medyası, hükümetin Kahire’deki takas görüşmelerine Mossad şefi David Brennai başkanlığında bir heyet göndermeyi HAMAS’tan gelecek “olumlu” bir yanıta bağladığını duyurdu.

İşgal medyası, HAMAS’tan beklenen “olumlu” yanıtın niteliğini açıklamadı ancak İşgal daha önce Doha ve Kahire’deki müzakereler sırasında hareketin yerinden edilmiş Gazzelilerin koşulsuz olarak kuzey Gazze’ye geri dönmesi, Gazze’den tamamen çekilmesi ve kalıcı ateşkes taleplerini kabul etmemişti. (İLKHA)