Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

F-16 pilotlarının eğitimi için Yunanistan Ukrayna’ya destek verecek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, F-16 pilotlarının eğitimi için Yunanistan’ın Ukrayna’ya destek vereceğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir

Zelenskiy, Avrupa Birliği (AB)-Batı Balkanlar Zirvesi ve Selanik Bildirgesinin 20’nci yıl dönümü vesilesiyle, Batı Balkan ülkeleri liderleri, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile buluşmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya geldi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Zelenskiy, ikili görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Zelenskiy, Miçotakis ile Ukrayna’nın önceliklerini ele aldıklarını belirterek, “Çok önemli öncelikleri dile getirdim. İşgali sona erdirmek için F-16 pilotlarımızın eğitilmesinde Yunanistan’ın desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Yunanistan’ın Ukraynalı pilotları F-16’lar için eğitme kararına teşekkür eden Zelenskiy, eğitime ilişkin ayrıntıları her iki ülkeden ilgili yetkililerin belirleyeceğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı, tahıl koridorunun canlandırılması için de yardıma ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Ukrayna’daki savaştan tüm Avrupa’nın olumsuz etkilendiğini ifade eden Miçotakis, “Rusya, doğal gazı silah olarak kullanarak, uluslararası bir enerji krizi ve enflasyon krizine yol açtı” ifaddelerine yer verdi.

Miçotakis, Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesinin dünya genelinde gıda fiyatlarında artışa ve gıda krizine neden olacağına işaret ederek, tahıl anlaşmasının yeniden yürürlüğe girmesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna’nın AB üyeliğini desteklediğinin altını çizen Miçotakis, Dedeağaç Limanı’nın da müttefiklere yardım göndermede ve NATO’nun doğu kanadında önemli bir nokta olduğunu söyledi. (İLKHA)