Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Danimarka’dan Ukrayna’ya şartlı 19 F-16 desteği

Danimarka, Ukrayna’ya teslim edeceği 19 adet F-16 savaş uçağı için Ukrayna hava sahasının dışında kullanmama şartı koştu.

Danimarka, Ukrayna'ya teslim edeceği

Danimarka’dan Ukrayna’ya şartlı 19 F-16 desteği

Danimarka, Ukrayna’ya teslim edeceği 19 adet F-16 savaş uçağı için Ukrayna hava sahasının dışında kullanmama şartı koştu.

Hollanda ve Danimarka öncülüğünde Ukrayna’ya savaş uçağı verme ve pilot eğitme girişimindeki Avrupa’ya ABD’den onay geldi.

ABD savunma bakanlığının F-16’ların Ukrayna’ya teslim edilmesine izin vermesiyle birlikte Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Hollanda ve Danimarka’ya gitti.

Danimarka’da teslim alacakları uçakları inceleyim kokpitte poz veren Zelensky, yaptığı açıklamada, “Ekibimle birlikte Danimarka Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Skrydstrup hava üssünü ziyaret ettim. Harika haberlerimiz var. Ukrayna için 19 adet F-16. F-16’larda eğitim gören Ukraynalı kadın ve erkeklerle konuştum. Mette Frederiksen ve ekibiyle görüşmeler yaptık.

Ukrayna için daha da fazla sonuç almak üzere elimizden geleni yapıyoruz. Bugün özellikle eğitim misyonlarının genişletilmesi konusunu ele aldık. Eğitimi hızlandırmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Sayın Başbakana, Danimarka Hükümetine ve tüm Danimarka halkına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Danimarka F-16’ların sadece Ukrayna hava sahasında kullanılmasını şart koştu.

Danimarka'dan Ukrayna'ya şartlı 19 F-16 desteği
Danimarka’dan Ukrayna’ya şartlı 19 F-16 desteği

Danimarka Savunma Bakanı Jakob Ellemann-Jensen, Ukrayna’nın Danimarka ve Hollanda tarafından bağışlanan F-16 savaş uçaklarını yalnızca kendi topraklarında kullanabileceğini belirterek, “Düşmanı Ukrayna topraklarından kovmak için kullanılması şartıyla silah bağışlıyoruz. Ve bundan ötesi yok. Tanklar, savaş uçakları veya başka bir şey olsun, koşullar bu.” dedi.

Hollanda ziyaretini gerçekleştiren Zelensky, Başbakan Mark Rutte ile F-16’lar konusunda anlaşma sağlandığını duyurmuştu.

Zelensky açıklamasında, “Bugün Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmek için bir adım daha atıyoruz. F-16. Rus teröristleri Ukrayna’nın şehir ve köylerinden uzak tutmak için kullanacağımız uçaklar. Mark Rutte ve ben, pilotlarımızın ve mühendislerimizin eğitiminden sonra Ukrayna’ya sağlanacak F-16 sayısı konusunda anlaştık, 42 uçak. Bu sadece bir başlangıç. Teşekkürler Hollanda” demişti. (İLKHA)