Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Bayraktar, Iraklı mevkidaşıyla ham petrol boru hattını görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Irak Petrol Bakanı Hayan Abdul-Ghani, görüşmesinde Irak-Türkiye ham petrol boru hattı başta olmak üzere muhtelif ikili ve bölgesel meseleleri ele aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Irak Petrol Bakanlığı’ndan yapılan ortak açıklamada, Bakan Bayraktar ile dün Ankara’da Irak Enerji İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı Hayan Abdul-Ghani ile bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bakanlar, Irak-Türkiye ham petrol boru hattı başta olmak üzere muhtelif ikili ve bölgesel meseleleri ele almıştır. Irak-Türkiye ham petrol boru hattının iki ülke için önemini vurgulayan Bakanlar, 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından yapılan muayene, kontrol ve bakım çalışmaları sonrası hattan petrol akışının en kısa zamanda devam etmesinin önemini ifade etmişlerdir.” denildi.

Bakanlar, Türkiye ve Irak’ın petrol ve gaz, gaz ve elektrik sistemlerinin birbirine bağlanması, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında iş birliğinin daha da geliştirilmesinin yolları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Ayrıca, Türkiye-Irak Karma Ekonomik Komisyonu’nun eş başkanları olan iki bakan, Komisyon’un 19’uncu toplantısını uygun olan en yakın tarihte Bağdat’ta gerçekleştirmeye karar verdi. (İLKHA)